PARTNER PORTALU
  • BGK

Sypią się pozwy za komunalne rury w prywatnej ziemi

  • Polskie Radio/Dziennik Gazeta Prawna    30 lipca 2014 - 07:59
Sypią się pozwy za komunalne rury w prywatnej ziemi

Właściciele gruntów już kierują pierwsze pisma do sądów w sprawie bezprawnie położonych pod ich działką mediów komunalnych.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", gminy chcą ograniczyć prawa mieszkańców.

O problemie alarmuje Unia Miasteczek Polskich. Chodzi o instalacje typu wodociąg, kanalizacja sanitarna czy deszczowa, które zostały umieszczone w gruntach prywatnych bez ustanowienia służebności gruntowej. Wiele instalacji zostało wybudowanych jeszcze w czasach PRL.

Czytaj też: Będą odszkodowania za rurociągi 

UMP alarmuje, że przy obecnym stanie prawnym wnioski osób prywatnych o odszkodowanie będą rozpatrywane po ich myśli. Gminy będą więc musiały wypłacać wysokie sumy, a niekiedy przebudowywać istniejące media.

Jak pisze ''Dziennik Gazeta Prawna", z podobnymi kłopotami zmagają się samorządy w całej Polsce. W Olsztynie łączna suma pozwów skierowanych przeciwko tamtejszej spółce wodociągowej wynosi półtora miliona złotych. Są pierwsze rozstrzygnięcia - w jednej ze spraw sąd nakazał wypłatę ok. 74 tysięcy złotych.

Zdaniem konstytucjonalisty, prof. Marka Chmaja, ze względu na rozbieżności w dotychczasowym orzecznictwie i dużą liczbę potencjalnych wniosków o odszkodowania, konieczne jest uregulowanie kwestii na drodze ustawowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • buc, 2014-07-31 07:27:34

    Woda za tania - będzie droższa bo odszkodowania wliczy się w cenę.