PARTNER PORTALU
  • BGK

Sytuacja w gospodarce się zmieni

  • PAP    15 kwietnia 2013 - 11:43
Sytuacja w gospodarce się zmieni

Ministerstwo Finansów na razie nie pracuje nad nowelizacją budżetu na 2013 r. ani nie planuje ograniczenia wydatków państwa – informuje wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
- Dziś nie mówimy o nowelizacji budżetu na 2013 r. Musimy poczekać, ale nie ma daty granicznej, do kiedy trzeba byłoby to zrobić, która byłaby wiążąca - mówi Hanna Majszczyk.

Zwraca uwagę na to, że prawo pozwala ograniczać niektóre wydatki państwa bez konieczności nowelizowania ustawy budżetowej. Jej zdaniem w drugiej połowie roku sytuacja w gospodarce powinna się zmienić i nastąpi ożywienie.

Dodaje, że po dwóch miesiącach (styczeń, luty) niższych dochodów podatkowych, w marcu nastąpiło odbicie. Zaznacza, że w styczniu - po grudniowej nowelizacji rozporządzenia - zostały zrealizowane zwroty VAT dla firm. - W grudniu tego roku ten ubytek zostanie odbudowany - mówi Hanna Majszczyk.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował niedawno, że decyzja o potencjalnej nowelizacji budżetu na ten rok może zapaść po ocenie dochodów za kwiecień i maj.

Budżet przewiduje, że w tym roku deficyt nie przekroczy 35 mld 565 mln 500 tys. zł, a dochody wyniosą 299 mld 385 mln 300 tys. zł. Wydatki nie będą wyższe niż 334 mld 950 mln 800 tys. zł. Zgodnie z ustawą w tym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.