PARTNER PORTALU
 • BGK

Szałamacha: Podwyższenie kwoty wolnej może obniżyć wpływy samorządów z PIT. Ubytki zrekompensuje program 500+

 • PAP/AT    18 stycznia 2016 - 19:22
Szałamacha: Podwyższenie kwoty wolnej może obniżyć wpływy samorządów z PIT. Ubytki zrekompensuje program 500+
Kwota wolna od podatku - konsultacje ministra Pawła Szałamachy z samorządowcami (fot. mf.gov.pl)

• Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może doprowadzić do częściowego obniżenia wpływów z podatku PIT.
• Wzrost kwoty wolnej może stanowić poważny cios dla samorządowych finansów.
• Samorządy mogą spodziewać się pozytywnego efektu wprowadzenia programu 500+.
Stopniowe podwyższanie kwoty wolnej od podatku PIT było tematem spotkania ministra finansów Pawła Szałamachy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Brało w nim udział 13 przedstawicieli organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

"Minister Finansów poinformował, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest bardzo istotnym projektem rządu, gdyż realizuje postulat sprawiedliwego społecznie państwa. Ponadto zadeklarował, że Ministerstwo Finansów traktuje stronę samorządową jako naturalnego partnera i sojusznika w działaniach służących odbudowie dochodów podatkowych" - poinformował resort po spotkaniu.

"Uczestnicy zgodzili się, że inicjatywa ta jest wskazana i będzie miała pozytywny wpływ na zamożność obywateli wspólnot samorządowych, zwłaszcza osób osiągających dochody poniżej średniej. Może ona jednak doprowadzić do częściowego obniżenia wpływów z podatku PIT. Reprezentanci samorządów przedstawili zatem szereg propozycji jak zrekompensować ten hipotetyczny ubytek" - podało ministerstwo.

Szałamacha wskazał, że samorządy korzystają ze środków unijnych, zaś składka członkowska UE jest w całości wpłacana z budżetu centralnego. Zaznaczył, że samorządy mogą spodziewać się pozytywnego efektu wprowadzenia programu 500+.

"Dzięki niemu podniesie się poziom zamożności obywateli, co zmniejszy liczbę osób pobierających świadczenia z tytułu pomocy społecznej. Rozpoczęcie wypłat świadczeń w ramach programu jest przewidziane już wiosną 2016 roku, więc jego efekty samorządy odczują znacznie wcześniej niż podwyższenie kwoty wolnej od podatku" - poinformowano.

Zaproszenie na spotkanie zostało wystosowane do przedstawicieli ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi o sześć korporacji samorządowych: Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak prezydenta Andrzeja Dudy. Dodatkowo w październiku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • M., 2016-01-20 07:53:32

  Ciekawe, w jaki sposób ma się niby zmniejszyć liczba osób korzystających z pomocy społecznej, skoro 500zł nie wchodzi do dochodu?
 • Ola, 2016-01-20 04:12:36

  Do Bogun: Uderz w stół a nożyce się odezwą . Nie można generalizować ,że we wszystkich urzędach jest przerost kadry. Są i takie urzędy gdzie tak jak wspomniał przedmówca, tworzy się dodatkowe etaty w referatach w celu zatrudnienia swoich. To jest widoczne w wielu urzędach. Należałoby zweryfikować ...zakresy obowiązków pracownika aby ten sumiennie wykonywał pracę przez 8 godz.  rozwiń
 • Bogun, 2016-01-19 12:59:38

  Do jancz: Weź się chłopie za robotę - bo widać że się nudzisz - a nie pisz "głupawych" komentarzy - nie wiesz jak wygląda praca w urzędach, ile ludzie zarabiają, jakie mają obowiązki ... to nie komentuj wcale. To że raz na jakiś czas gościsz w urzędzie nie znaczy że się na tym znasz....  rozwiń