PARTNER PORTALU
  • BGK

Szansa na uniknięcie bubli ustawowych

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    14 listopada 2012 - 07:19
Szansa na uniknięcie bubli ustawowych

Eksperci biznesowi i prawnicy przekonują, że ustawy tworzone przez resorty nie przystają do realiów gospodarczych, wręcz utrudniają prowadzenie firm, a przez złe prawo tracimy miliardy rocznie.
By temu zapobiec Business Centre Club i Naczelna Rada Adwokacka opracowały nową procedurę społecznych konsultacji aktów prawnych - informuje „Puls Biznesu".

Propozycja ma trafić do premiera Donalda Tuska. Jak mówi Witold Michałek z BCC, należy wprowadzić obowiązkowe konsultacje na wszystkich etapach prac legislacyjnych w rządzie - od analizy problemu, który ma być uregulowany, przez prace nad założeniami i projektami ustaw, po ocenę efektów działania prawa.

Najlepszą metodą byłyby konsultacje eksperckie lub grupy fokusowe, a ich wyniki powinny być jawne - dodaje.

„Dzięki takiemu systemowi byłaby szansa na uniknięcie bubli i regulacji utrudniających życie firmom oraz obywatelom" - podkreśla Michałek. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj mówi, że rząd przygotowuje własne propozycje, których celem jest poprawa systemu tworzenia prawa.

„Niewątpliwie zapozna się z propozycjami biznesu w tym względzie" - zapewnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • profesor, 2012-11-14 12:13:39

    nie ma lepszego wariantu ,ale jest problem z poprawkami zgłaszanymi w czasie uchwalania ustawy,czyli że na posiedzeniu sejmu powinna być grupa ekspertów ,którzy ocenią ,czy zgłoszona poprawka może być głosowana .