Szczecin będzie kontynuować realizację programu inwestycyjnego

Dochody na poziomie 1,8 mld zł, a wydatki 1,9 mld zł zakłada przedstawiony w środę przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka projekt budżetu tego miasta na przyszły rok. Prezydent zapowiedział, że miasto będzie kontynuować realizację programu inwestycyjnego.
Szczecin będzie kontynuować realizację programu inwestycyjnego

"Sytuacja samorządów nie jest najlepsza, wynika to z niewysokiego wzrostu gospodarczego kraju, co ma bezpośrednie przełożenie także na Szczecin. Co ważne, należymy do nielicznych polskich samorządów, które nie rezygnują z programu inwestycyjnego, realizujemy wszystkie wcześniej zaplanowane zadania" - zapewniał Krzystek podczas prezentacji projektu przyszłorocznego budżetu.

Dochody Szczecina mają się kształtować na poziomie 1 mld 772 mln zł, wydatki 1 mld 932 mln zł. Dochody w 2013 roku wzrosną o 60 mln zł w stosunku do roku ubiegłego, a wydatki o 37 mln zł. Deficyt ma być na poziomie 160 mln zł.

Czytaj też: Mniej optymizmu: budżety regionów kryzysowe

Poziom dochodów z tytułu udziału gminy i powiatu we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku od osób prawnych (CIT) oszacowano na podstawie prognoz wykonania budżetu miasta za rok 2012; założono brak wzrostu dochodów z CIT oraz 2 proc. wzrostu dochodów z PIT, co daje nominalnie wzrost o 7,8 mln zł.

Stawki podatków lokalnych mają być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji; pomimo tego założenia, wpływy z podatku od nieruchomości pozostaną na podobnym poziomie, jak przewidywane wykonanie za 2012 rok; łączne wpływy podatkowe będą niższe o 2,8 mln zł w stosunku do prognozowanych wpływów za 2012 r.

Dochody ze sprzedaży majątku prognozuje się na poziomie 63,9 mln zł, czyli o ponad 29,5 mln zł wyższym w porównaniu do przewidywanego wykonania za 2012 rok.

Miasto chce zwiększyć nakłady na edukację i naukę o 4,4 mln zł w stosunku do planowanych wydatków w br.

Dofinansowanie pomocy społecznej i ochrony zdrowia ma pozostać na poziomie lat ubiegłych. Miasto nie planuje zaciągania nowych kredytów w 2013 r.

Na inwestycje z budżetu trafi 442,6 mln zł. To ponad 60 mln zł mniej niż w br.

Wydatki bieżące w przyszłym roku, według projektu, wyniosą 1,48 mld zł, z czego najwięcej pochłonie oświata - 540 mln zł, pomoc społeczna i ochrona zdrowia - 230 mln zł oraz transport i komunikacja - 442 mln zł.

Radni mają się zająć dokumentem w grudniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU