PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin chce alei z płynącą wodą

  • AZA    10 grudnia 2010 - 10:27
Szczecin chce alei z płynącą wodą

Podświetlany zegar, strużki wody wzdłuż alei, szklany pawilon, podświetlane kostki i dużo zieleni - to elementy nowego oblicza Alei Kwiatowej w Szczecinie. Ruszył przetarg na zagospodarowanie tego fragmentu Złotego Szlaku.
Przetarg ogłosił Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

Projekt przebudowy alei nawiązuję do historii tego miejsca, a także do obecnych i przyszłych obiektów architektonicznych. Przed wojną był to plac parad i defilad, w niedalekiej przyszłości w okolicy Bramy Królewskiej powstanie Muzeum Przełomów i nowy gmach Filharmonii.

Od strony Bramy Królewskiej aleja rozpoczynać się będzie zegarem słonecznym, po którym będzie można spacerować. W pochmurne dni i wieczorem zegar będzie podświetlany elektronicznie.

Na drugim końcu, od strony pl. Żołnierza, powstanie szklany pawilon. Obiekt będzie spełniał m.in.: funkcję gastronomiczną i wystawienniczą. Część pawilonu znajdzie się pod ziemią. Wiosną i Latem będzie możliwość wystawienia stolików na zewnątrz pawilonu. Wieczorem obiekt będzie podświetlany.

Na alei rozmieszczone będą podświetlane kostki, które będą spełniały różne funkcje. Kostki mogą służyć jako ławki lub nośniki informacji np.: o historii Szczecina, o aktualnych wydarzeniach, itd.

Wzdłuż alei będą biegły dwie cienkie linie wypełnione płynącą wodą, które wieczorem będą świecić.

Cała aleja będzie również wypełniona zielenią. Wzdłuż (tak jak do tej pory) będą drzewa i żywopłoty.

Otwarcie ofert nastąpi 5 stycznia 2011 r. Po podpisaniu umowy wykonawca na realizację zadania będzie miał 8 miesięcy od dnia przekazania placu budowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Szczecinianin, 2010-12-11 00:54:58

    Bardzo dobre posunięcie. Najlepiej widać, że Piotr Krzystek jest bardzo dobrym prezydentem miasta i gościowi zależy na Szczecinie. Przecież są już pieniądze na deptak przy ul. Kolumba i gruntowną rewitalizację Wałów Chrobrego, które znów wymuskane ukażą się w pełnej krasie.