PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin chce wystąpić ze Związku Miast Polskich. Przez wysokie składki

  • AW    22 stycznia 2016 - 13:47
Szczecin chce wystąpić ze Związku Miast Polskich. Przez wysokie składki
Urząd Miejski w Szczecinie. (fot.:Mateusz War/wikimedia.org)

- Na najbliższej sesji radni Szczecina będą podejmować uchwałę o wystąpieniu ich miasta ze stowarzyszenia Związek Miast Polskich.
- Powodem są zbyt wysokie składki członkowskie.
- ZMP to jedna z najstarszych i najbardziej znanych korporacji samorządowych w Polsce.




Po 25 latach w Związku Miast Polskich, Szczecin chce „podziękować” za członkostwo w tej samorządowej korporacji. Uchwałę ws. wystąpienia (projekt uchwały zamieszczamy w dziale Multimedia)  radni będą głosować podczas najbliższej sesji, która odbędzie się we wtorek (26 stycznia). Powodem takiej decyzji miasta są zawiedzione nadzieje pokładane w związku i zbyt wysokie składki członkowskie.

- Niezależnie od celu utworzenia związku międzygminnego, jakim jest przyjęcie i wspólne wykonywanie konkretnych zadań publicznych gmin w nim uczestniczących, członkostwo w Związku Miast Polskich nie skutkuje otrzymaniem wsparcia informacyjnego, doradczego lub szkoleniowego, promocyjnego ani gospodarczego w realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Szczecin, pozostającego w jakiejkolwiek korelacji z wydatkami ponoszonymi w związku ze składką członkowską – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Kroplą, która przelała czarę goryczy, był dla Szczecina wzrost tegorocznej składki o ponad 28,7 tys. zł.

Jak podaje Szczecin, wysokość składki poniesionej w 2015 r. przez miasto w związku z członkostwem w ZMP wyniosła 95 496,57 zł. Z kolei wysokość składki na rok 2016 została ustalona na 124 230, 61 zł.

- Podana wysokość składki nie uwzględnia zniżki 22 proc. Po jej uwzględnieniu składka członkowska ZMP dla miasta Szczecina w 2016 r. wynosi 96 899,88 zł. - prostuje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy ZMP.

Zgodnie ze statutem stowarzyszenia, składki członkowskie ustala się w wysokości proporcjonalnej do liczby mieszkańców miasta podanej przez GUS.

Do Związku Miast Polskich należy około 300 miast. Głównym celem korporacji - jak czytamy również w statucie - jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i kulturowego rozwoju miast polskich poprzez m.in.:

- reprezentowanie miast na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym,

- inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących samorządów,

- propagowanie wymiany doświadczeń w zakresie wykonywanych zadań własnych miast i zadań im zleconych przez administrację rządową,

- inspirowanie i podejmowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych, mających wpływ na rozwój i bogacenie się miast polskich,

- prowadzenie działalności wydawniczej, szkoleniowej, i promocyjnej, dotyczącej problematyki Związku i jej członków.

Przedstawiciele Związku wchodzą także w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Uczestniczą również w pracach między innymi: Naczelnej Rady Zatrudnienia, Rady Nadzorczej NFOŚ, Rady Zamówień Publicznych przy Prezesie UZP, Krajowego Forum Terytorialnego 2010-2020

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia





×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-01-22 14:25:39

    Przecież to są niezłe fuchy dla zatrudnionych tam i ekspertów. Dlatego powołuje się kolejne dla swoich, np. Związek Metropolitalny. Przeciez te zadania można było wykonywać na zasadzie porozumień. Znowu kolejne fuchy dla pociotków lub "złoty spadochron" dla tych, którzy stracą stanowiska z... wyboru.  rozwiń