PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin już z budżetem na 2012 r.

  • PAP    27 czerwca 2011 - 18:30
Szczecin już z budżetem na 2012 r.

Budżet Szczecina na 2012 r. uchwalili na poniedziałkowej sesji radni miasta.
Przyspieszony tok procedowania nad tą uchwałą był odpowiedzią miasta na propozycje Ministerstwa Finansów, dotyczące ograniczania deficytu samorządów. W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r. Aby to osiągnąć, resort finansów wstępnie proponował m.in., aby samorządy ograniczyły swój deficyt do poziomu 4 proc. w 2012 r. Następnie na przestrzeni 4 lat zakładano stopniowe zejście z deficytem do poziomu 1 proc.

Czytaj też: Szczecin ściga się z resortem finansów

Zdaniem władz miasta wejście przepisu w życie mogłoby zagrozić wielu realizowanym przez miasto inwestycjom, m.in. budowie obwodnicy, przebudowie ulicy Struga, budowie filharmonii czy hali widowiskowo-sportowej. Dlatego zdecydowano się uchwalić budżet miasta już w połowie roku. - Projekt budżetu miasta tworzono w oparciu o wytyczne zawarte w projekcie budżetu państwa, który rząd planował uchwalić przed wakacjami - powiedziała Klaudia Kacprzyk ze szczecińskiego magistratu (oceń prezydenta).

W 2012 r. deficyt Szczecina wyniesie 13 proc., od 2013 r. przewiduje się już nadwyżkę budżetową (w 2013 r. - 2,9 proc., 2014 r. - 4,8 proc., 2015 r. - 5,2 proc.). Szczecin planuje na 2012 r. zadłużenie w wysokości 915 mln zł. Zgodnie z propozycją resortu finansów zadłużenie mogłoby wynieść tylko 440 mln zł.

Czytaj też: Budżet Szczecina już w czerwcu?

W 2012 r. dochody miasta wyniosą 1,65 mld zł, czyli będą o 155 mln zł wyższe od tegorocznych. Wydatki, które obecnie wynoszą 1,9 mld zł, w 2012 r. spadną o 34 mln zł. W 2012 r. wzrośnie wskaźnik nadwyżki operacyjnej (dochody bieżące - wydatki bieżące bez obsługi długu) do 13,6 proc. - Ma to niebagatelny wpływ na oceny ratingowe i wysoką zdolność kredytową. Pozwoli także kontynuować proces inwestycyjny - powiedziała Kacprzyk. Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych, jedna osoba była przeciw, 9 radnych wstrzymało się od głosu.

Pod koniec maja rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co miałoby dać oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB. Zdaniem Ministerstwa Finansów ostatecznie projektowana reguła wydatkowa nie wpłynie negatywnie na inwestycje samorządów. Ograniczenie miałoby dotyczyć całego sektora, a nie poszczególnych jednostek.

Rząd czeka, aż samorządy przygotują ustaloną przez siebie wspólną propozycję, która zostanie przedstawiona podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. Jeżeli uzyska ona akceptację resortu finansów, zostanie uwzględniona w projekcie ustawy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.