PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin musi zwrócić pieniądze AMW

  • PAP    30 września 2010 - 15:35
Szczecin musi zwrócić pieniądze AMW

Szczecin musi zwrócić Agencji Mienia Wojskowego 11,5 mln zł bonifikaty, udzielonej temu miastu przez AMW przy sprzedaży nieruchomości - zdecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Szczecinie.
Agencja wytoczyła miastu proces, ponieważ, według niej, Szczecin sprzedał nabytą od AMW nieruchomość przed upływem wymaganego prawem terminu. Dlatego uznała, że miasto powinno zwrócić Agencji bonifikatę wraz z odsetkami, czyli ok. 22 mln zł.

Bonifikaty Agencja udzieliła Szczecinowi przy sprzedaży w 2003 r. nieruchomości po byłych koszarach wojskowych przy ulicach Mickiewicza i Janickiego. Nieruchomości zostały potem sprzedana przez miasto m.in. tamtejszej Akademii Rolniczej. Sporna bonifikata - zdaniem sądu - dotyczy właśnie tej nieruchomości i miasto powinno ją zwrócić.

Według AMW nieruchomość została sprzedana miastu z bonifikatą w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, a to oznacza, że miasto nie mogło jej sprzedać przed upływem 10 lat od transakcji kupna. Miasto zaś sprzedało teren wcześniej AR. W dodatku nieruchomość miała służyć zadaniom własnym gminy, czego też nie dotrzymano.

Na części działek znajdują się: Sąd Apelacyjny, szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz komisariat policji. Miasto nie musi zwracać bonifikaty za nieruchomości przekazane tym instytucjom. Nieruchomość wartą ok. 26 mln zł Agencja sprzedała miastu za 7,5 mln zł.

Władze Szczecina twierdzą, że transakcja kupna nieruchomości odbyła się zgodnie z prawem, tak samo zgodnie z prawem odbył się następnie podział zakupionych nieruchomości i ich sprzedaż na rzecz Skarbu Państwa oraz Akademii Rolniczej.

Radca prawny AMW Elżbieta Dąbrowska powiedziała, że z decyzją czy Agencja będzie odwoływać się od wyroku poczeka do jego pisemnego uzasadnienia. "Żądaliśmy 22 mln zł, otrzymaliśmy połowę. Należy to uznać za połowiczny sukces" - tłumaczyła Dąbrowska.

Z kolei reprezentujący miasto mec. Sławomir Poczobut-Odlanicki powiedział: "Gmina rozdysponowała tereny na cele publiczne i w związku z tym spór ten będziemy toczyli dalej".

Agencja wyliczyła, że kwota nienależnych bonifikat udzielonych gminom to ok. 48,9 mln zł w całym kraju. AMW procesuje się m.in. z Kołobrzegiem, Radomiem, Nasielskiem, Garwolinem, Legionowem, Dębicą i Krosnem Odrzańskim. Do tej pory Agencja otrzymała ok. 14 mln zł zwrotu przyznanych bonifikat.Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.