PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin nie musi zwracać 11,5 mln zł

  • PAP    28 kwietnia 2011 - 15:57
Szczecin nie musi zwracać 11,5 mln zł

Szczecin nie musi zwracać Agencji Mienia Wojskowego 11,5 mln zł bonifikaty, udzielonej temu miastu przez AMW przy sprzedaży nieruchomości.
Tak zdecydował  Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Wyrok jest prawomocny. Agencja wytoczyła miastu proces, ponieważ według niej Szczecin sprzedał nabytą od AMW nieruchomość przed upływem wymaganego prawem terminu. Dlatego uznała, że miasto powinno zwrócić Agencji bonifikatę wraz z odsetkami, czyli ok. 22 mln zł.

Sąd Okręgowy we wrześniu 2010 r. zdecydował, że miasto ma oddać połowę tej sumy (11,5 mln zł) czyli bonifikatę za część nieruchomości.

Bonifikaty Agencja udzieliła Szczecinowi przy sprzedaży w 2003 r. nieruchomości po byłych koszarach wojskowych. Nieruchomość została potem podzielona i sprzedana przez miasto m.in. tamtejszej Akademii Rolniczej. Na części działek znajdują się: Sąd Apelacyjny, szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz komisariat policji. Nieruchomość wartą ok. 26 mln zł Agencja sprzedała miastu za 7,5 mln zł.

Według AMW nieruchomość została sprzedana miastu z bonifikatą w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, a to oznacza, że miasto nie mogło jej sprzedać przed upływem 10 lat od transakcji kupna. Miasto zaś sprzedało teren wcześniej AR. W dodatku nieruchomość miała służyć zadaniom własnym gminy, czego też nie dotrzymano.

Od tego wyroku miasto złożyło apelację, którą w czwartek sąd uznał i zmienił wyrok sądu okręgowego. - O zmianie wyroku sądu okręgowego zadecydowała ocena prawna ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami. Tego zagadnienia prawnego sąd okręgowy nie brał pod uwagę w swoim rozstrzygnięciu - powiedział rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin.

- Sąd Apelacyjny stanął na stanowisku, że miasto sprzedając nieruchomość szkole wyższej z bonifikatą, działało tak jakby mogła działać AMW. Miasto nie odniosło z tego tytułu korzyści majątkowych. W tej sytuacji domaganie się przez Agencję zwrotu bonifikaty było swoistym nadużyciem prawa - wyjaśnił rzecznik.

Miasto nie musi zwracać pieniędzy Agencji. Wyrok jest prawomocny. Rzeczniczka AMW Małgorzata Golińska powiedziała, że Agencja po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku rozważy złożenie wniosku o jego kasację.

Agencja wyliczyła, że kwota nienależnych bonifikat udzielonych gminom to ok. 50 mln zł w całym kraju. Większość spraw toczących się w sądach dotyczy jednak mniejszych kwot - do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największe pozwy opiewają maksymalnie na 3-5 milionów.

AMW procesuje się m.in. z Puławami, Dębicą, Nysą i Gorzowem Wielkopolskim. Do tej pory Agencja otrzymała ok. 15 mln zł zwrotu przyznanych bonifikat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.