PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: W styczniu wybór projektów do budżetu obywatelskiego

  • PAP/JS    26 października 2016 - 19:23
Szczecin: W styczniu wybór projektów do budżetu obywatelskiego
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybiorą przedsięwzięcia, na których realizację miasto przeznaczy 7 mln zł. (fot.fotolia)

• Szczecinianie wybiorą w styczniu przyszłego roku, a nie w listopadzie br. jak pierwotnie zakładano, projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego.
• Miasto tłumaczy, że chce, aby jak najwięcej projektów znalazło się na ostatecznej liście.
Zespół ds. budżetu obywatelskiego ocenił 70 z 206 wniosków, które wpłynęły w ramach tegorocznej edycji - poinformował w środę szczeciński magistrat.

"Statystyka wymogła na nas rozciągnięcie w czasie naszych działań, dlatego sporządziliśmy nowy harmonogram (...), który zakłada, że głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego odbędzie się w styczniu, a nie w listopadzie jak zakładaliśmy na początku" - powiedział dyrektor biura ds. organizacji pozarządowych Paweł Szczyrski. "Chcemy (...), by jak najwięcej projektów znalazło się na liście ostatecznej" - dodał.

Według magistratu duża część złożonych propozycji wymaga dodatkowego opracowania, co wpływa na czas ich oceny. Urzędnicy chcą, by osoby, których projekty odrzucono miały czas na reklamacje i ewentualne poprawki.

Urzędnicy tłumaczą także zmianę terminu głosowania przyjęciem stosownej uchwały ws. budżetu obywatelskiego w lipcu, a nie jak pierwotnie zakładano w czerwcu.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybiorą przedsięwzięcia, na których realizację miasto przeznaczy 7 mln zł.

Projekty podzielono na trzy kategorie: ogólnomiejskie, dzielnicowe duże i dzielnicowe małe. Na przedsięwzięcia ogólnomiejskie, z których będą mogli korzystać mieszkańcy więcej niż jednej dzielnicy, przeznaczono 2,1 mln zł.

Na duże projekty dzielnicowe przeznaczono w każdej z czterech dzielnic po 980 tys. zł - wartość jednego powinna mieścić się w przedziale od 122,5 tys. zł do 980 tys. zł. Z kolei małe projekty w każdej z czterech dzielnic dysponują po 245 tys. zł - maksymalna wartość jednego nie może w tym przypadku przekroczyć 245 tys. zł.

Miasto szacuje, że w 2017 r. zostaną zrealizowane: przynajmniej jeden projekt ogólnomiejski, cztery dzielnicowe duże i osiem dzielnicowych małych.

Tegoroczny budżet obywatelski jest czwartą odsłoną przedsięwzięcia w Szczecinie.

Trzecia edycja dysponowała pulą 6 mln zł, z których sfinansowano m.in. rozbudowę Szczecińskiego Roweru Miejskiego. W poprzedniej mieszkańcy najwięcej głosów oddali na rozbudowę i modernizację schroniska dla zwierząt, a także stworzenie 20 nowych ścieżek rowerowych. Pula budżetu wyniosła wtedy 5 mln zł. W 2013 r. w ramach budżetu obywatelskiego szczecinianie wybrali do realizacji Szcze­ciń­ski Rower Miej­ski oraz rewitalizację ­Stawu Brodowskie­go i jego oko­li­cy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.