PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecińska zajezdnia tramwajowa do przebudowy

  • 24kurier.pl    30 grudnia 2012 - 19:04
Szczecińska zajezdnia tramwajowa do przebudowy

Zwycięzca przetargu na przebudowę zajezdni tramwajowej Pogodno w Szczecinie będzie musiał wykonać dokumentację projektową przebudowy, uzyskać pozwolenia i wykonać prace remontowe oraz wyposażyć obiekty zajezdni w specjalistyczny sprzęt do obsługi pojazdów.
Zakres przebudowy obejmuje także prace rekonstrukcyjne wraz z przebudową i rozbudową istniejących budynków będących w większości pod opieką konserwatorską. Głównym celem przebudowy jest dostosowanie zajezdni do obsługi tramwajów niskopodłogowych. Docelowo na terenie tej zajezdni będzie stacjonować 28 swingów.

Nowością będzie wybudowanie tzw. wiaty odstawczej o wymiarach ok. 62 x 96 m. Układ torowy w całej zajezdni zostanie także przebudowany i rozbudowany w taki sposób, aby umożliwić wyjazd zarówno w kierunku Głębokiego jak i centrum miasta. Dobudowany zostanie także nowy 21 tor, który będzie pełnił funkcję toru objazdowego.

- Wszystkie tory na terenie zajezdni zostaną zmodernizowane - cześć z nich będzie spełniała nowe funkcje np. przeznaczone będą do mycia wózków w tramwajów, demontażu pantografów za pomocą specjalnego żurawia czy obsługi wyłącznie pojazdów niskopodłogowych. Jeden z torów będzie przeznaczony do obsługi taboru za pomocą tokarki podtorowej. Zmodernizowane zostaną także wszystkie istniejące budynki na terenie zajezdni - informuje Dariusz Wołoszczuk z biura komunikacji społecznej i marketingowej UM w Szczecinie.

Modernizacja zajezdni Pogodno będzie odbywać się w ramach projektu "Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace remontowe mają być prowadzone w trakcie ruchu, czyli przy normalnym funkcjonowaniu zajezdni. Otwarcie ofert zaplanowano w lutym 2013 r. Modernizacja ma zakończyć się na początku 2015 roku.

Zajezdnia Tramwajowa "Pogodno" została wybudowana w 1934 roku. W latach 1973 - 80 dokonano częściowej przebudowy starych hal, wybudowano nową halę obsługowo-naprawczą oraz tory objazdowe.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.