Szczerski straszy samorządy

Ustawa antysmogowa ma wymusić inwestycje samorządów w ciepłownictwo, a nie zakazy palenia węglem – uważa minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski straszy samorządy
Ustawa antysmogowa ma zmusić samorządy do inwestycji w ciepłownictwo. Fot. Pixabay.com

Według niego jeśli samorządy będą źle korzystać z ustawy, to trzeba będzie ją skorygować.

Minister w Kancelarii Prezydenta, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. międzynarodowych Krzysztof Szczerski pytany był w TVN 24, czy prezydent nie boi się niezadowolenia albo głosów krytyki ze strony swoich kolegów z PiS-u, którzy bardzo mocno krytykowali podpisaną we wtorek przez prezydenta ustawę antysmogową.

Czytaj też: Ustawa antysmogowa z podpisem prezydenta

– Prezydent ma wobec ustawy wątpliwości, ale ona daje narzędzia samorządom. Teraz to kwestia odpowiedzialności samorządów, w jaki sposób z tą ustawą postąpią. Bo tu są dwie możliwości – podkreślił Szczerski.

Uważa on, że samorządy, mając to narzędzie, zakażą palenia węglem, co jest nieracjonalne i może spowodować rzeczywiście pogorszenie warunków życia wielu Polaków, którzy po prostu nie dlatego palą węglem, że tak sobie wymyślili, tylko że nie mają innej możliwości.

Czytaj też: Kraków nie chce być czarną owcą

– Ale może też ta ustawa skłonić samorządy czy wręcz wymusić na samorządach większe inwestycje, np. w miejskie sieci ciepłownicze, co by było dobrym efektem tej ustawy. Więc nie dla prostego zakazu palenia węglem, bo to jest najprostsze, ale społecznie, według mnie, zbyt kosztowne rozwiązanie, tak dla inwestycji w ciepłownictwo komunalne w nowoczesne technologie – powiedział minister.

Czytaj też: Ustawa antysmogowa to dopiero początek drogi

Pytany, czy ustawa może być niebezpieczna dla najbiedniejszych obywateli, Szczerski odpowiedział: – Tak, dlatego pan prezydent powiedział bardzo wyraźnie, że będzie monitorował realizację tej ustawy. Tak, żeby ona skłoniła samorządy do pójścia w kierunku inwestycji, a nie w kierunku zakazów.

Na uwagę, że po wejściu w życie ustawy prezydent właściwie już nic nie może zrobić, zaznaczył, że prezydent wciąż ma inicjatywę ustawodawczą.

– Więc jeśli samorządy będą z tej ustawy źle korzystać, to trzeba będzie ją skorygować – podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do stolarz: A może Państwo zainwestuje w technologie węglowe - to nie takie trudne. Parę groszy dla Politechnik i Inżynierów a z kominów wydobywa się czysta para/ to nie cud/

Stanisław, 2015-10-15 16:45:11 odpowiedz

Szanowna Redakcjo i Wy Bracia i Siostry ! Pan Prezydent i Minister Szczerski, nikogo nie straszą, tylko, Pan Prezydent, zaczyna realizować swoje obietnice i naprawiać Rzeczpospolitą w takim kierunku, jak w tym przypadku, aby samorządy, które nierządem i samowładztwem stoją, wzięły się wreszcie solid...nie do roboty i działały na rzecz obywateli swoich gmin i miast. Może nareszcie skończy się samowola "samorządów" i tworzenie takiego prawa lokalnego, które polega tylko na ogłaszaniu nakazów i zakazów dla obywateli, bez jakiejkolwiek innej możliwości normalnego życia. Przykładem może być sterowanie strażami miejskimi do nabijania kabzy dla prywatnych firm swoich szwagrów i pociotków a dopływu ochłapów do budżetu gmin poprzez stawianie radarów za każdym zakrętem w krzakach na wsiach, miasteczkach w Warszawie w celu rzekomej poprawy bezpieczeństwa na drogach. Powyższe ekscesy i podstępne łapanki kierowców, były przecież wymyślone przez samorządowców z pod szyldu Platformy Obywatelskiej, zwanej przez większość Polaków jako POkrętacze. Przez to, straże gminne i miejskie, miast zająć się swoimi ustawowymi obowiązkami, zajmują się pilnowaniem wynajętych albo wydzierżawionych fotoradarów i ściąganiem, naciąganych mandatów najczęściej, od jedynych żywicieli rodzin, którzy akurat mieli pracę, oczywiście na umowy śmieciowe. Za czyich to rządów, zniknęło z prasy i codziennego życia określenie JEDYNY ŻYWICIEL RODZINY i UMOWA ŚMIECIOWA ??? Właśnie za rządów Platformy Obywatelskiej, która w białych rękawiczkach, uchwalając pokrętne, niezrozumiałe, nawet dla prawników, restrykcyjne prawo, gnębi Polaków. Przykładów jest multum. Wspomnę tylko jeden, kiedy to kobiecie z orzeczeniem o niepełnosprawności, urzędnicy samorządowi przyznali dodatek około 500 zł z tytułu stałej opieki nad ciężko chorą, na raka, i niepełnosprawną matką a po kilku latach, tenże wypłacony w kwocie około 30 tysięcy złotych dodatek, kazali zwrócić w trybie windykacyjnym z odsetkami, bo dopiero wtedy doczytali się (urzędnicy), że takiego dodatku nie można wypłacać osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zamiast tę sumę ściągnąć od niedouczonych i nieudolnych urzędników, ściągają od Bogu Ducha winnej kobiety. Temu podobnych przykładów można by mnożyć w nieskończoność bo w Polsce nawet byle jaki urzędnik a już ten na wysokim szczeblu, ZA NIC NIE ODPOWIADA. Brawo dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Jego Ministra Szczerskiego !!! rozwiń

stolarz, 2015-10-08 02:45:24 odpowiedz

co to znaczy "źle korzystać z ustawy"? samorządy mają działać zgodnie z ustawą, a nie korzystać z niej "źle, czy dobrze".

Pres, 2015-10-07 15:11:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU