PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczurek: Musicie płacić. Struzik: To absurdalne

  • pt    12 marca 2014 - 17:27
Szczurek: Musicie płacić. Struzik: To absurdalne

Jest coś absurdalnego w sytuacji, kiedy ministerstwo każe nam się zadłużać po to, aby płacić niezgodne z Konstytucją janosikowe – mówi mazowiecki marszałek Adam Struzik po spotkaniu z ministrem Mateuszem Szczurkiem.
W środę 12 marca odbyło się spotkanie marszałka Adama Struzika z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Tematem spotkania był wniosek województwa o zaniechanie płacenia przez region janosikowego.

Marszałek wnioskował także o zaprzestanie dalszych egzekucji „niezapłaconych” w 2013 r. 110 mln zł janosikowego. Pomimo korzystnego dla Mazowsza wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ministerstwo zamierza w dalszym ciągu realizować niezgodne z Konstytucją RP przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

– Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy regulujące janosikowe są niezgodne z Konstytucją oraz że w ich wyniku Mazowsze nie jest w stanie realizować zadań, do których zostało powołane
– tych określanych w Konstytucji jako zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb mazowieckiej wspólnoty samorządowej.

Dlatego w naszej ocenie po wyroku Trybunału należy skoncentrować się właśnie na realizacji zadań własnych, bo inna decyzja naraziłaby nas na zarzut niegospodarności – poinformował po spotkaniu marszałek Adam Struzik. – Zamierzamy również skorzystać z ochrony prawnej, jaka przysługuje samorządom na mocy artykułu 165 Konstytucji. Jest coś absurdalnego w sytuacji, kiedy ministerstwo każe nam się zadłużać po to, aby płacić niezgodne z Konstytucją janosikowe.

W dzisiejszym spotkaniu, które odbyło się w Ministerstwie Finansów, oprócz marszałka i ministra wzięli także udział pracownicy obu instytucji – m.in. skarbnik województwa Marek Miesztalski, przewodniczący komisji rewizyjnej sejmiku województwa mazowieckiego Adam Orliński i radca prawny Aneta Gęsiarz-Krasucka oraz podsekretarz stanu w ministerstwie Hanna Majszczyk.

Skarbnik województwa przedstawił ministrowi aktualną sytuację finansową regionu i poinformował o fakcie, że dokonane w tym roku wpłaty janosikowego były możliwe tylko dzięki zaciągnięciu specjalnie w tym celu kredytowi w rachunku bieżącym.×
KOMENTARZE (2)

  • Szary Obywatel, 2014-03-13 17:13:34

    Komornik Szczurek zastąpił komornika Vincenta.
  • Bożena, 2014-03-13 13:54:12

    Szczurek wszedł między wrony i już kracze, jak ......Większość miała nadzieję na nowego, młodego finansiaka, a jak zwykle dalej doi po staremu. Mam nadzieję, że w ten sposób zajedzie...., w kozi róg.