PARTNER PORTALU
 • BGK

Sześciolatki zostaną na lodzie

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 marca 2011 - 07:28
Sześciolatki zostaną na lodzie

Tysiące szkół nie jest gotowych na przyjęcie najmłodszych uczniów. W niektórych placówkach nie ma nawet ciepłej wody.
Na ich przebudowę brakuje czasu i pieniędzy. Ale obowiązkowy nabór sześciolatków i tak wystartuje za rok – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rodzice sześciolatków ścigają się z czasem. Aż 40 proc. z nich pośle swoje dzieci do szkół już 1 września. Teoretycznie nie muszą tego robić, gdyż obowiązkowy nabór najmłodszych dzieci do podstawówek zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Ale chcą uniknąć przynajmniej jednego: przepełnionych klas, w których uczą się zarówno sześcio– jak i siedmiolatki.

Nie unikną jednak czegoś innego: bardzo słabego przygotowania szkół do naboru najmłodszych dzieci. Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że z 14 tys. skontrolowanych podstawówek (na 21 tysięcy działających w Polsce) 6 tys. nie jest gotowe na przyjęcie sześciolatków. Niektóre z nich nie mają nawet ciepłej wody. Brakuje stołówek. Meble i łazienki nie są dostosowane do wzrostu sześciolatków. Nie ma też zalecanych przez MEN pomieszczeń lub kącików na zabawę i odpoczynek dla maluchów.

Opóźnienia w przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków są tak duże, że gminy nie zdążą ich nadrobić do 1 września 2012 r.

Ministerstwo Edukacji stwierdziło, że pieniędzy więcej nie będzie, kontrola warunków w szkołach to domena samorządów, zaś MEN pilnuje przede wszystkim wdrażania w szkołach nowej podstawy programowej.

Problem w tym, że nawet te zupełnie nieprzygotowane szkoły i tak będą musiały przeprowadzić nabór sześciolatków. Na nic protesty rodziców i nauczycieli – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Sześciolatki marsz do szkoły

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • BERECIK, 2011-03-15 22:27:24

  To prawda co napisał przedmówca... nie tylko 6-latki zostaną na lodzie...
 • lkj, 2011-03-15 12:16:43

  nie tylko sześciolatki zostaną na lodzie ...
 • Koppers Totzek, 2011-03-15 12:11:52

  To 6 latki potrzebuja cieplej wody a 7 latki juz nie ?!?! To swiadczy bardziej o infrastrukturalnej "bidzie" w wielu szkolach w Polsce!