PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolenia z PPP. Finansowanie hybrydowe

  • pt    30 listopada 2017 - 13:19
Szkolenia z PPP. Finansowanie hybrydowe
(fot. www.pppakademia.pl)

Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Rozwoju wraz z konsorcjum Konfederacji Lewiatan i Fundacji Centrum PPP zaprasza do udziału w szkoleniach profilowanych, realizowanych w ramach projektu „Rozwój PPP w Polsce”.
• Szkolenia współfinansowane są z środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 (POWER).

• W programie omówienie możliwości łączenia dofinansowania unijnego z dofinasowaniem partnera prywatnego w ramach projektów hybrydowych.

• Szkolenia są jednodniowe i nieodpłatne.

Kolejna seria szkoleń skierowana jest do pracowników administracji rządowej, szczególnie do osób udzielających informacji w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE), pracowników Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi (pracowników Urzędów Marszałkowskich poszczególnych województw), pracowników Instytucji Zarządzających Krajowymi Programami Operacyjnymi i Instytucji Pośredniczących i Wdrażających Krajowe Programy Operacyjne.

Czytaj też: Każda wielka samorządowa inwestycja z PPP?

Szkolenie będzie ukierunkowane na przedstawienie podstawowych informacji z zakresu wprowadzenia do tematyki partnerstwa publiczno-prywatnego (w tym obalenie mitów i stereotypów) oraz szerokie omówienie możliwości łączenia dofinansowania unijnego z dofinansowaniem partnera prywatnego w ramach projektów hybrydowych.

W szczególności nacisk zostanie położony na kwestie uregulowań prawnych w rozporządzeniu unijnym i prawie krajowym, zasad przygotowania projektów hybrydowych wynikających z wytycznych oraz innych kwestii praktycznych tj. rachunek powierniczy, kwalifikowalność, rozliczanie dotacji.

W trakcie szkolenia zostaną również przedstawione przykłady projektów hybrydowych 2014-2020.

Szkolenia będą jednodniowe i nieodpłatne. Uczestnicy pokrywać będą jedynie koszt dojazdu na miejsce szkolenia. Pozostałe koszty (trenerzy, wynajem sali szkoleniowej, materiały, wyżywienie i ewentualny nocleg) finansowane będą ze środków projektu. Ukończenie szkolenia potwierdzone zostanie zaświadczeniem.

Najbliższe trzy szkolenia odbędą się :

11 stycznia 2018 r. w Warszawie

16 stycznia 2018 r. w Poznaniu

24 stycznia 2018 r. w Krakowie

Szczegółowe informacje na Platformie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Co hamuje PPP

Dlaczego partnerstwo publiczno-prywatne wciąż nie jest tak popularne, jak chciałoby tego Ministerstwo Rozwoju? Resort ma wiele pomysłów, ale na razie samorządy wolą sięgać po fundusze unijne.

- Możemy dzisiaj korzystać ze środków unijnych, które są do dyspozycji samorządów. Finansowanie dotacyjne jest najbardziej korzystnym finansowaniem, bo nie wymaga aż takiego zaangażowania ze strony samorządu w realizację potrzeb inwestycyjnych – ocenia Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwo Rozwoju.

Dodaje, że samorządy skupiają się obecnie na próbie realizacji oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji i chcą to robić sprawnie i szybko, a do tego najlepiej służą właśnie fundusze unijne. Zaznacza jednak, że resort prowadzi ciągłe działania, aby popularyzować PPP.

- Jako ministerstwo włączamy się np. we wsparcie przy rozwiązywaniu problemów natury prawnej, ale też poprzez dzielenie się naszym doświadczeniem z zakresu kontraktowania doradców zewnętrznych – mówi dyrektor departamentu PPP.

Ministerstwo Rozwoju planuje też wprowadzenie certyfikacji projektów PPP, gdzie każdy podmiot będzie mógł się zwrócić o opinię na temat danego projektu, a resort będzie ukierunkowywać co zostało zrobione dobrze, a co źle.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.