PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale mogą mieć problemy

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    21 czerwca 2011 - 08:09
Szpitale mogą mieć problemy

Ustawa o działalności leczniczej zawiera niejednoznaczne przepisy, które mogą utrudnić publicznym szpitalom normalne funkcjonowanie, w tym leczenie chorych – twierdzą prawnicy z Biura Analiz Sejmowych.
Czy po 1 lipca szpitale publiczne nie będą mogły zawierać nowych umów, układać się z wierzycielami i spierać z NFZ o pieniądze za leczenie? – pytają radcy prawni pracujący dla szpitali i firm obracających ich długami – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Chodzi o to, że w ustawie o działalności leczniczej, która w przyszłym miesiącu zastąpi ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, nie ma zapisu mówiącego wprost o tym, że szpitale publiczne mają osobowość prawną. Tymczasem kodeks cywilny mówi, że taki zapis wprost jest wymagany.

Osobowość prawna umożliwia szpitalom zawieranie umów z NFZ, dostawcami leków czy sprzętu, układanie się z wierzycielami, procesowanie się o pieniądze za leczenie chorych ponad limit.

Czytaj też: Szpitale poszły na całość

Bez osobowości prawnej szpitale będą musiały za każdym razem zwracać się o pełnomocnictwo do władz samorządowych, a w przypadku szpitali klinicznych do władz uniwersytetów medycznych.

Sejmowi prawnicy twierdzą, że samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej prawdopodobnie nie utracą osobowości prawnej 1 lipca. Ale można mieć co do tego wątpliwości, bo ustawa o działalności leczniczej jest niejednoznaczna.

Czytaj też: Szpitale w formie spółki wystartują z długami

Skutkiem może być stan niepewności. Niektóre firmy i instytucje mogą powstrzymywać się od podpisywania ze szpitalami umów, co utrudni im normalne funkcjonowanie, w tym leczenie chorych, do czasu kiedy sprawy nie rozstrzygnie sąd.

Ministerstwo Zdrowia zna zdanie sejmowych prawników, ale ustawy poprawiać nie będzie. Uznaje, że szpitale działające jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zyskały osobowość prawną w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Szpitale bez oddłużenia przekształcą się w spółki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.