Szpitale podadzą najtańszy lek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-03-2011
  • drukuj
Choć nie mamy wielkiego dostępu do nowoczesnych leków, po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej może być jeszcze gorzej. Najbardziej odbije się to na pacjentach szpitali.
Szpitale podadzą najtańszy lek

Rząd szykuje szpitalom i chorym kolejną zawieruchę. W wyniku uchwalenia kontrowersyjnej ustawy o refundacji leków szpitale będą mieć problem z zamawianiem drogich preparatów wykorzystywanych przy leczeniu np. schorzeń onkologicznych – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co więcej, nie będą mogły ich przyjmować w formie darowizn od firm i hurtowni farmaceutycznych. A dla części pacjentów to ostatnia deska ratunku, gdy leku nie mogą dostać, bo nie refunduje go NFZ.

Leki na najpoważniejsze schorzenia, jak nowotwory, mają być grupowane. A szpital zamiast dobierać je, kierując się stanem zdrowia i wiekiem pacjenta, będzie musiał kupić najtańszy z danej grupy leków. Jeśli poda inny preparat, droższy z danej grupy, sam dopłaci różnicę.

Nawet jeżeli pacjent chciałby dopłacić do droższego leku, tak jak robi to w aptece, nie będzie mógł, bo szpital nie może pobierać od niego opłat.

O tym, jaki lek dostanie pacjent, będzie więc decydować urzędnik tworzący grupy leków, a nie lekarz prowadzący leczenie.

Zagrożeń nie widzi resort zdrowia, uznając, że nawet najtańsze leki w danej grupie będą zwierać te same substancje lecznicze co droższe.

Ograniczenie swobody szpitali w doborze terapii lekowej to nie jedyna zła informacja. Zgodnie z projektem ustawy, szpitale nie będą też mogły przyjmować za darmo leków od firm i hurtowni. W skrajnych wypadkach była to dla pacjentów ostatnia szansa na skuteczne leczenie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pani Kopacz spotka się ze mna "tam" i to jest jedyna prawda!!!

jotka, 2011-03-26 12:25:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU