PARTNER PORTALU
  • BGK

Szwajcarska dotacja dla Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie

  • chelmonline.pl    22 kwietnia 2013 - 09:49
Szwajcarska dotacja dla Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie

Blisko 1,25 miliona pozyskał Chełm na modernizację Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie. Placówka stanie się jedną z najnowocześniejszych w regionie.
Przed kilkoma tygodniami rozstrzygnięty został nabór wniosków w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Miasto ubiegało się o ponad milionową dotację na modernizację znajdującego się przy ul. Jedność Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie (dawniej Dom Dziecka) - placówki, w której na co dzień przebywa ponad trzydzieścioro dzieci.

Przygotowany przez pracowników Centrum i chełmskich urzędników wniosek został pozytywnie oceniony. Miasto otrzyma 1 242 741,38 złotych.

- Całkowita wartość zaplanowanych prac wyniesie ponad 2 miliony - wyjaśnia Jolanta Gierasimiuk, dyrektor wydziału spraw społecznych chełmskiego magistratu.

- Jednak ze względu na warunki naboru nasz projekt opiewał na kwotę około 1,46 miliona, a pozostała kwota to niekwalifikowany wkład własny miasta - dodaje.

Oznacza to, iż wkrótce ośrodek czekają poważne zmiany. Projekt przewiduje modernizację wnętrza budynku oraz infrastruktury wokół placówki m. in.: wymianę części drzwi i okien, modernizację aneksów kuchennych i łazienek, umeblowanie pomieszczeń, wymianę instalacji, gruntowną modernizację posadzek i nowe wyposażenie pokoi dla dzieci.

Powstaną również 4 gabinety diagnostyczno - terapeutyczne (pracownia arteterapii - 2 pomieszczenia, sala integracji sensorycznej, gabinet diagnostyczny). W ramach infrastruktury towarzyszącej wyremontowana zostaje istniejąca już droga wewnętrzna, plac manewrowy, parking i ogrodzenie.

Nowością będzie utworzenie ciągu pieszo - jezdnego połączonego z wewnętrzną ścieżką rowerowo - rehabilitacyjną dla wychowanków. Obok powstanie plac zabawowo - sprawnościowy, składający się z piramidy wspinaczkowej, słupków sprawnościowych, równoważni, zestawu do pompek i płotków do przeskoków, itp.

- Pieniądze na wkład własny, a więc ponad 780 tysięcy złotych, mamy już zabezpieczone w budżecie miasta - mówi prezydent Chełma Agata Fisz. - To ważna inwestycja, szczególnie dla dzieci, które przebywają w placówce, dlatego wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt należą się słowa uznania.

Oprócz nowego wyposażenia i prac budowlanych projekt przewiduje też podniesienie kwalifikacji pracowników placówki. Odbędzie się łącznie 19 kursów/szkoleń/studiów podyplomowych, w których wezmą udział 22 osoby - pracownicy Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie bezpośrednio pracujący z wychowankami.

- Przygotowujemy dokumenty niezbędne do podpisania umowy. Wkrótce po tym ChCPDiR ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji. Roboty budowlane powinny ruszyć już w lipcu lub sierpniu - dodaje Gierasimiuk.

Ze względu na duży zakres prac realizację inwestycji zaplanowano na lata 2013-2014. Wszystkie prace powinny zakończyć się w II połowie przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.