PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybka decyzja szansą na nowoczesną spalarnię

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 czerwca 2011 - 08:51
Szybka decyzja szansą na nowoczesną spalarnię

Samorządy będą miały mało czasu i pieniędzy na wdrożenie nowelizowanej przez parlament ustawy o porządku i czystości w gminach.
Jeśli, co bardzo prawdopodobne, Sejm uchwali ustawę o czystości i porządku w gminach na najbliższym posiedzeniu, to wejdzie ona w życie 1 stycznia 2012 r. Najpóźniej półtora roku od tej daty gmina musi wdrożyć obowiązek odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Samorządy chcą odrzucenia poprawek Senatu do ustawy śmieciowej

Zanim do tego dojdzie, samorządy będą musiały przyjąć stosowne uchwały oraz dostosować regulamin utrzymania czystości i porządku.

Gminy powinny określić strategię i realistyczne cele gospodarki odpadami. Powinny także zdecydować o rodzajach zbiórki selektywnej, tak by była ona ekonomicznie uzasadniona.

W porozumieniu z marszałkiem województwa, przedsiębiorcami i społeczeństwem należy ustalić moce przerobowe i lokalizację przyszłych inwestycji. Trzeba też zdecydować, na jakie metody przetwarzania odpadów postawić i jak zagwarantować sobie pieniądze na nową inwestycję, by dało się cały plan bez problemu wdrożyć. I oczywiście określić budżet, uwzględniając wysokość podatku śmieciowego.

Tak jak tego wymagają nowe przepisy, gminy wybiorą podmioty, które będą budować, utrzymywać lub eksploatować regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych.

Wybór ma nastąpić w drodze przetargu – zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Możliwy ma on być także na zasadach określonych w ustawie o koncesji na roboty budowlane lub usługi albo w trybie określonym w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.