PARTNER PORTALU
  • BGK

Szykują się zmiany we wspieraniu obszarów wiejskich. Posłowie podzieleni

  • aw/PAP    21 kwietnia 2017 - 09:12
Szykują się zmiany we wspieraniu obszarów wiejskich. Posłowie podzieleni
Chodzi o rządowy projekt noweli o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (fot.pixabay)

Według autorów projektu minister powinien mieć większy wpływ na kształt polityki rolnej. Przeciwnicy twierdzą, że chodzi o "czystki kadrowe".
• Kluby PiS i Kukiz'15 zapowiedziały poparcie noweli o wspieraniu obszarów wiejskich.

• PO, N i PSL są przeciw inicjatywie.

• Projekt zakłada, że od 2018 r. fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA straci funkcję jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Chodzi o rządowy projekt noweli o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zmiany i koszty

Istotą propozycji jest umożliwienie ministrowi właściwemu ds. rozwoju wsi upoważnienia do pełnienia funkcji jednostki centralnej wyłącznie jednostki sektora finansów publicznych. Funkcję jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) do końca 2017 r. będzie pełnić fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA.

Koszty ponoszone przez FAPA na realizację zadań jednostki centralnej w latach 2016-2017 są finansowane przez fundację ze środków własnych. Po wejściu w życie projektowanych zmian o refundację tych kosztów FAPA będzie mogła ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, składając wniosek o przyznanie pomocy technicznej. Jak tłumaczył na posiedzeniu Sejmu poseł sprawozdawca Zbigniew Dolata (PiS), beneficjentem kosztów poniesionych na realizację zadań jednostki centralnej KSOW będzie FAPA.

Potrzeba nowelizacji ustawy - jak podkreślono w uzasadnieniu - wynika m.in. z konieczności zmiany sposobu finansowania zadań jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW). Zmiany są konieczne - przekonują wnioskodawcy - bowiem sposób finansowania zadań jednostki centralnej jest zbyt skomplikowany i wymaga uproszczenia.

Według autorów projektu minister powinien mieć większy wpływ na kształt polityki rolnej. Projektowane przepisy umożliwiają ministrowi upoważnienie do pełnienia funkcji jednostki centralnej wyłącznie jednostce sektora finansów publicznych.

"W przypadku upoważnienia takiej jednostki, realizacja zadań jednostki centralnej KSOW będzie finansowana ze środków publicznych na wyprzedzające finansowanie, zgodnie z przepisami dotyczącymi finansowania wspólnej polityki rolnej" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Projektowana ustawa zakłada, że od 2018 r. finansowanie realizacji zadań jednostki centralnej będzie pochodzić, tak jak dotychczas, ze środków pomocy technicznej PROW 2014-2020, którymi dysponuje minister rolnictwa.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W toku prac sejmowej komisji rolnictwa nie zgłoszono żadnych poprawek do projektu nowelizacji.

PO: to kolejne czystki kadrowe

Kazimierz Plocke (PO) podczas czwartkowej (20 kwietnia) sejmowej debaty poinformował, że klub Platformy Obywatelskiej nie poprze w głosowaniach tej nowelizacji. W ocenie PO - jak wyjaśnił - celem zmian są przede wszystkim "czystki kadrowe". "Ministerstwo skutecznie zamierza pozbyć się fachowej kadry urzędniczej z wieloletnim doświadczeniem i zastąpić ją swoimi działaczami partyjnymi" - mówił.

Ponadto - jak wskazywał - "rząd nie potrafi podporządkować sobie fundacji programów pomocy dla rolnictwa FAPA dla realizacji celów wspólnej polityki rolnej, więc pozbawia się ją kolejnych zadań, w tym funkcji sekretariatu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.