PARTNER PORTALU
  • BGK

Szykuje się nowelizacja ustawy o obligacjach. Rząd przyjął założenia

  • PAP    16 kwietnia 2013 - 18:15
Szykuje się nowelizacja ustawy o obligacjach. Rząd przyjął założenia

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, a także o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Zmiany mają wspierać rozwój rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych.
Nowe regulacje mają dotyczyć głównie: emitentów, nabywców obligacji komercyjnych, w szczególności: banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, a także organizatorów emisji, czyli głównie banków.

"Zaproponowano rozwiązania, których celem jest wsparcie rozwoju rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych (obligacje emitowane przede wszystkim przez banki, przedsiębiorstwa niefinansowe oraz samorządy). Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której ich emisja będzie pełnić istotną i uzupełniającą, w stosunku do kredytów bankowych, rolę źródła pozyskania kapitału" - wskazano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.

Proponowane zmiany w ustawie zakładają zwiększenie pewności i bezpieczeństwa obrotu przez jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących niektórych obowiązujących przepisów, tak, aby uczestnicy rynku mieli pewność, że prawidłowo z nich korzystają.

Podkreślono, ze w planowanych przepisach uwzględniono też nowe zjawiska, jakie pojawiły się na rynku kapitałowym w ciągu ostatnich lat.

"Chodzi przede wszystkim o Catalyst. To system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, prowadzony przez GPW w Warszawie oraz BondSpot SA. Stworzenie Catalyst pozytywnie oddziałuje na płynność nieskarbowych papierów dłużnych na rynku wtórnym, a przestrzeganie obowiązków informacyjnych przez emitentów i stała wycena rynkowa dodatkowo sprzyjają stabilności i pewności obrotu. Do projektu zostanie też wprowadzona instytucja zgromadzenia obligatariuszy, jako reprezentacji ogółu uprawnionych z obligacji danej serii wobec emitenta" - napisano w komunikacie.

Czytaj też:  Obligacje na Catalyst dają zarobić

CIR poinformował też, że w nowych przepisach przewidziano rozszerzenie zakresu instrumentów dostępnych emitentom. "Chodzi o możliwość emisji obligacji wieczystych (nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta względem obligatariuszy polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej) i obligacji podporządkowanych (obligacje, z których zobowiązania w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta podlegają zaspokojeniu w kolejności wskazanej w warunkach emisji)" - czytamy w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • g.skwarski@wpnge.org, 2013-04-17 21:36:15

    Na podstawie komentaży prasowych nie da się oceniać pomysłu. Poczekajmy na projekt ustawy. Żeby się tylko nie okazało, że prawdziwym celem zmiany ustawy o obligacjach (wg. mnie jednej z leprzych) będzie np pozbawienie JST możliwości emitowania obligacji przychodowych wyłączających ich warto...ść z limitu zadłużenia. Pozdrawiam, Grzegorz Skwarski Wspólne Przedsięwzięcia - Niezależna Grupa Ekspercka.  rozwiń