PARTNER PORTALU
  • BGK

Szymon Ogłaza: Opolski samorząd kupuje udziały Opolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych

  • PAP/JS    28 lutego 2017 - 20:29
 Szymon Ogłaza: Opolski samorząd kupuje udziały Opolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych
Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza (fot. facebook)

• Za kwotę 2,1 mln złotych opolski samorząd kupuje udziały Opolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych (ORFPK).
• Po tej operacji staniemy się dominującym wspólnikiem spółki - powiedział członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.
Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. powstał w 2001 r. Jego celem jest wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na terenie województwa opolskiego poprzez ułatwienie im dostępu do kapitału oferowanego przez banki i inne instytucje finansowe. ORFPK prowadzi działalność poręczycielską, udziela poręczeń mikro, małym i średnim przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą we wszystkich sektorach gospodarki na terenie województwa opolskiego.

Opolski samorząd kupuje udziały w ORFPK od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) w Opolu. Do tej pory udziałowcami Funduszu, którego kapitał zakładowy wynosi 4,7 mln złotych, jest województwo opolskie (1 mln zł), Bank Gospodarstwa Krajowego (2,3 mln zł), WFOŚ w Opolu (1,4 mln zł) oraz powiat Strzelce Opolskie (50 tys. zł).

"Województwo opolskie posiada tysiąc udziałów uprzywilejowanych co do prawa głosu o wartości nominalnej tysiąc zł każdy, dzięki czemu na zgromadzeniu wspólników ma trzy tysiące głosów z ogólnej ich liczby 6.865. Kupujemy 1.415 nieuprzywilejowanych co do głosu udziałów w Spółce o nominalnej wartości tysiąca zł każdy, za łączną cenę 2.074.543,59 zł. W wyniku tej transakcji samorząd stanie się dominującym Wspólnikiem Spółki, posiadając bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników" - wyjaśnia Ogłaza.

Według wicemarszałka, przejęcie udziałów pozwoli samorządowi na lepsze wykorzystanie środków w celu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia jest także decyzja władz regionu o utworzeniu jednoosobowej spółki samorządu - Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. "Stworzenie ORFR to był pierwszy krok w uporządkowaniu narzędzi służących samorządowi we wspieraniu gospodarki w regionie. W przyszłości, gdy przepisy już na to pozwolą, nie wykluczamy połączenia obydwu funduszy w całość" - powiedział Ogłaza.

Do zadań Opolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych należy także poręczanie pożyczek oraz kredytów obrotowych, jak i inwestycyjnych - w tym kredytów przeznaczanych na inwestycje finansowane z udziałem środków unijnych. Pomaga w wyborze odpowiedniego banku lub innej instytucji finansowej, która sfinansuje potrzeby firmy. Wspiera również przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą (start-up) w uzyskaniu finansowania i jego poręczenia. Działalność poręczeniowa ORFPK Sp. z o.o. prowadzona jest z wykorzystaniem kapitałów własnych oraz środków pochodzących z funduszy unijnych. Fundusz współpracuje z bankami, funduszami pożyczkowymi oraz firmami leasingowymi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gleartes, 2017-03-01 10:26:42

    Popatrzcie jakie papuśne buźki mają Nadzorcy kasy!