PARTNER PORTALU
 • BGK

Tablice “ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” już wiszą w Gdańsku

 • pt    27 lutego 2018 - 18:34
Tablice “ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” już wiszą w Gdańsku
W Gdański trwa wymiana tablic z nazwami ulic w ramach tzw. dekomunizacji (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni we wtorek, 27 lutego, zawiesił nowe tablice na byłej już ulicy Dąbrowszczaków. Teraz to ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sprawa zmiany nazw ulic trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
 • W Gdański trwa wymiana tablic z nazwami ulic w ramach tzw. dekomunizacji.
 • Wojewoda pomorski Dariusz Drelich w swoim zarządzeniu z 13 grudnia 2017 r. zmienił nazwy siedmiu ulic w Gdańsku w ramach ustawy o dekomunizacji.
 • Pod tablicą z nową nazwą ulicy powieszono tabliczki informujące, dlaczego nazwy zostały zmienione.

Miasto nie zgadza się z decyzją wojewody i zaskarżyło wszystkich siedem zmian nazwy ulicy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i czeka na wyznaczenie terminów rozpraw. Samorząd musi jednak wykonać decyzję wojewody. Dlatego we wtorek, 27 lutego, zmieniane były tabliczki z nazwami na sześciu ulicach, w tym Dąbrowszczaków, która teraz jest ulicą Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj też: Radni PO i Paweł Adamowicz przeciwko fuzji Lotosu z Orlenem

Pod tablicą z nową nazwą ulicy powieszono tabliczki informujące, dlaczego nazwy zostały zmienione: “Zgodnie z zarządzeniem zastępczym Wojewody Pomorskiego z 13 grudnia 2017 w sprawie nadania nazwy ulicy.”

Czytaj: Dolnośląski wojewoda zmienił nazwy 12 ulic

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na FB wyjaśnia: “Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wymusił na Gdańsku zmianę nazw ulic w ramach tak zwanej dekomunizacji. Uznałem, że mieszkańcy mają prawo do pełnej informacji o działaniach "dobrej zmiany", więc poprosiłem służby o wykonanie tablic informacyjnych. Walczymy w sądzie o cofnięcie decyzji wojewody, które nie uwzględniają woli mieszkańców”.

Prezydent Adamowicz tak komentuje zmianę: - Ta ustawa to zamach na samorządność. Moim zdaniem jest niezgodna z konstytucją, ingeruje w kompetencje samorządu. Tak jak w czasach komuny, władza centralna uzurpuje sobie prawo do nazewnictwa ulic w samorządach. Polska nigdy nie była ani lewicowa, ani prawicowa. My szanujemy głos mieszkańców, którzy sprzeciwiają się zmianom nazw ulic i chcą zachowania dotychczasowych patronów. To głosowanie jest de facto głosowaniem za samorządnością. My jej bronimy, a działacze PiS pokazują, że są malowanymi samorządowcami. Za kilka lat będziemy przechodzili bolesny proces „dekaczyzacji” kraju.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • Konioec PRL-Bis, 2018-03-01 09:49:36

  Jakie to przykre. .... Jestem radnym szesnasty rok, czuję się bardzo zobowiązany wobec Tych, Którzy mnie Wybrali. Gdańscy samorządowcy zapominają o zadaniach i obowiązkach, do jakich zostali wybrani przez społeczeństwo. Nie przeszkadzały im ulice jakiejś komunistycznej swołoczy, ale nazwanie ulicy ...imieniem prawego człowieka , pomijając, czy na to zasłużył, im przeszkadza. Tylko z tego powodu, że nie podoba się rząd PiS czy Jarosław Kaczyński. To zachowanie niegodne mandatu radnego.. Wstydźcie się, Państwo, o ile jeszcze wiecie, co to wstyd.  rozwiń
 • szok, 2018-02-28 08:16:38

  Pislamski wojewoda ma gdzieś prawo tak jak wszyscy pislamiści.