PARTNER PORTALU
  • BGK

Tadeusz Krzakowski o pomyśle Mateusza Morawieckiego: wzrośnie nam konkurencja

  • Michał Wroński    14 października 2017 - 06:00
Tadeusz Krzakowski o pomyśle Mateusza Morawieckiego: wzrośnie nam konkurencja
Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. (fot. www.portal.legnica.eu)

O poszukiwaniu inwestorów, kształceniu kadr dla gospodarki i skutkach nowego rządowego pomysłu na funkcjonowanie stref ekonomicznych w Polsce rozmawiamy z Tadeuszem Krzakowskim, prezydentem Legnicy.
• Władze Legnicy zabiegają o włączenie terenu byłego lotniska do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

• Prezydent miasta informuje, że obszarem interesują się firmy z branży motoryzacyjnej, logistycznej, budowlanej czy sektora nowoczesnych technologii.

• - Z racji położenia konkurujemy nie tylko z innymi strefami w Polsce, ale też ze specjalnymi strefami w obszarach przygranicznych w Czechach bądź w Niemczech – zwraca uwagę prezydent Tadeusz Krzakowski.

 

Niebawem minie rok, odkąd rada miasta przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu byłego lotniska w Legnicy. Czy w ciągu tego roku na tym obszarze pojawili się już jacyś inwestorzy, albo przynajmniej realne są nadzieje, że niebawem się tam pojawią?

Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy: Na razie trwają prace związane z przygotowaniem infrastruktury oraz podziały geodezyjne, które umożliwią wytyczenie powiązań komunikacyjnych. W uchwale budżetowej przyjęliśmy opracowanie dokumentacji związanej z budową drogowego „łącznika” z zachodnią obwodnicą miasta. Pozwoli to nam skomunikować ten teren. Przeprowadzono ponadto badania dotyczące gruntu. Rozpoczęliśmy też procedurę włączenia tego terenu do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, poszerzając go jednocześnie o grunty Agencji Własności Rolnej. Promujemy ten teren na targach gospodarczych. No i wreszcie mamy już za sobą pierwsze spotkania z potencjalnymi inwestorami. Teren był już przez nich kilkakrotnie wizytowany. Szczegóły – na życzenie strony wizytującej – objęte są tajemnicą. Mogę powiedzieć tylko, że jesteśmy brani pod uwagę w przypadku kilku innych lokalizacji. Jesteśmy też po spotkaniu z prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Naszą ofertę złożyłem ponadto Polskiemu Koncernowi Motoryzacyjnemu, który będzie poszukiwał kooperantów do współpracy z Mercedesem.

Czytaj: Nowa fabryka w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Docelowo 600 miejsc pracy

Czyli w grę wchodzą firmy z branży motoryzacyjnej…

Nie tylko. Pojawia się też zainteresowanie z branży logistycznej, budowlanej czy sektora nowoczesnych technologii. Oczywiście to jest proces długotrwały. To nie dzieje się od razu.

Czy inwestorzy w jakiś sposób uzależniają swoje zaangażowanie od objęcia terenu byłego lotniska strefą ekonomiczną?

Owszem, pytają o to, ale trudno powiedzieć, na ile to jest dla nich czynnik determinujący. Nie wszyscy są zainteresowani, żeby obszar był objęty strefą, bo to też wiąże się z określonymi obostrzeniami, które muszą spełnić. Pytają o to, czy to jest teren strefy, ale też o różnego rodzaju udogodnienia i ceny gruntów. Częstokroć to właśnie cena gruntu jest głównym czynnikiem, który determinuje o lokalizacji oferty. Ważną sprawą jest też rynek pracy, a w tej kwestii akurat mamy bardzo dobre doświadczenia we współpracy z przedsiębiorstwami w zakresie kształcenia zawodowego i technicznego.

Czytaj: Inwestycji na Dolnym Śląsku przybywa. Czyja to zasługa?

Mam rozumieć, że jeśli firma z danej branży byłaby zainteresowana inwestycją w strefie, to miasto ze swej strony mogłoby uruchomić w szkołach klasy kształcące specjalistów właśnie pod kątem tej branży?×
KOMENTARZE (2)

  • Zeghar, 2017-10-14 15:25:04

    Do Kormoran: Bo w Legnicy się nie starają. Mają hutę, ludzi pracujących w kopalniach i strefę będącą samograjem. Obstawiam, że w najbliższym czasie więcej samorządowców mających u siebie strefy będzie protestować. Zwłaszcza tych zbierających się razem jako "bezpartyjni"....  rozwiń
  • Kormoran, 2017-10-14 14:20:04

    Mały Jawor bije Legnicę na głowę, ludzie z Legnicy tam pojadą pracowac. Legnica jest dobrze skomunikowana, ma tereny inwestycyjne - czego brakuje, zawodzą ludzie?