Tadeusz Pióro liczy na reformy. "Wprowadźmy dwukadencyjność, zrezygnujmy z art. 243"

  • Bartosz Dyląg
  • 26-04-2017
  • drukuj
Jestem zwolennikiem ograniczenia liczby kadencji w samorządach. Uważam, że człowiek, który zbyt długo zajmuje stanowisko włodarza miasta, zastyga w swym działaniu, rozwija się PR-owo, zapomina o rozwoju miasta, nie ma tej energii, jak na początku - mówi Tadeusz Pióro, były wicemarszałek, dziś burmistrz Sanoka z Prawa i Sprawiedliwości.
Tadeusz Pióro liczy na reformy. "Wprowadźmy dwukadencyjność, zrezygnujmy z art. 243"
Tadeusz Pióro jest burmistrzem Sanoka od 2014 roku. Wcześniej był członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego. Fot. wikipedia

• Samorządom byłoby łatwiej, gdyby były rozliczane z 55 proc. zadłużenia, a nie z art. 243 ustawy – uważa burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro.

• Jego zdaniem działanie w samorządach bardzo wypala, stąd dwukadencyjność to dobry pomysł.

• Burmistrz podkreśla znaczenie powstającej Via Carpatii dla Sanoka.

• O ustroju JST oraz funduszach unijnych będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

***

Jakiś czas temu prezydent Kielc odmówił posłowi zgody na posadzenie drzew twierdząc, że byłby to protest antyrządowy.

Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka: – Nie rozumiem takiej postawy, reakcja jest przesadzona. Absolutnie nie potraktowałbym prośby o zgodę na posadzenie drzew jako protest antyrządowy. Sanok i okolice są znane z walorów przyrodniczych, ucieszyłbym się, gdyby ktoś chciał tu sadzić drzewa.

Jak pan ocenia efekty funkcjonowania programu 500 plus w Sanoku?

– Na pewno poprawił on sytuację w wielu rodzinach, szczególnie tych wielodzietnych. Spodziewałem się jednak, że dodatkowe pieniądze skłonią te rodziny do częstszego wynajmu mieszkań. Nie widzę takiego efektu. W Sanoku jest to problem, bo mamy około 450 rodzin, które czekają na mieszkania komunalne. Ja mieszkań komunalnych nie buduję.

Dlaczego?

– Po pierwsze, jest to dość duży koszt dla miasta. Ponadto system ten wymusza kredytowanie przez rodziny, które muszą zadeklarować, jaką kwotę przeznaczą na czynsz. Sytuacja finansowa tych rodzin jest na tyle trudna, że nie dostaną kredytu.

Kredytować musi się też miasto, na przykład na wkład własny do funduszy unijnych.

– Samorządy powinny mieć możliwość brania kredytów na wkłady własne do projektów finansowanych ze środków unijnych.

Jest to ostatnia szansa dla samorządów na duże pieniądze z Unii Europejskiej. Chcąc nie chcąc, powinno się zaciągać kredyty na wkłady własne, bo takich środków finansowych samorządy już nigdy nie będą miały. Dlatego pisaliśmy do poprzedników tego rządu, by zostawić 55-proc. próg zadłużenia. Restrykcje zostały wprowadzone i art. 243 ustawy o finansach publicznych, biorący pod uwagę różne parametry, utrudnia nam zadanie.

Szukanie montażu finansowego jest dla samorządowców bardzo trudne i na pewno byłoby łatwiej, gdybyśmy byli rozliczani z pierwotnych wskaźników, czyli 55 proc. zadłużenia, a nie z art. 243 ustawy, która jest zdecydowanie bardziej rygorystyczna.

Jaka jest sytuacja finansowa Sanoka?

– Jest trudna, wymaga cały czas programów restrukturyzacyjnych, pilnowania finansów, ściągalności podatków, ale inwestycji będzie sporo. W ciągu najbliższych trzech lat chcę zainwestować ponad 100 mln zł w miasto. Nie braliśmy żadnego kredytu konsumpcyjnego ani inwestycyjnego, ale przymierzamy się do emisji obligacji.

Przykładem jest projekt inwestycji Centrum Rehabilitacji i Sportu w formie projektuj i buduj, którego budowa rozpocznie się w maju br. Ma kosztować około 38 milionów złotych.

Dlaczego Centrum nie jest budowane w formule PPP?

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Muszą nastąpić zmiany ; 1 dwu kadencyjność to podstawa, 2 zmiana ordynacji wyborczej / obecnie władza lokalna wybiera sama siebie/ 3 edukacja społeczna jak funkcjonują struktury samorządowe i jak zarejestrować kandydata na którego chcę oddać głos. Obecne wybory to FARSA i dlatego połowa społeczeństw...a nie uczestniczy w wyborach rozwiń

sprzątaczka, 2017-05-09 19:52:32 odpowiedz

Kadencyjność wójtów a posłów dożywotnio i najlepiej tylko jednej partii. Gość jak dotychczas nic dla Sanoka nie zdziałał, trzeci rok rządów a już się popisuje samorządowym doświadczeniem. Wiadomo ze słusznej jedynej partii jest i tyle.

Sanoczanin, 2017-05-05 11:45:24 odpowiedz

Brawo dla Burmistrza Sanoka ! dwukadencyjność musi być wprowadzona bo wielu z burmistrzów jest od 1990 r. tj. od 27 lat !!! na tych stanowiskach, teraz gdy będą wracać młodzi z Anglii (brexit) trzeba im zrobić nowe miejsca pracy ! (również na stanowiskach burmistrzów, wójtów, starostów)... rozwiń

WYBORCY, 2017-04-27 17:39:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU