PARTNER PORTALU
 • BGK

Tajemnica skarbowa bywa bezprawną wymówką

 • GK    17 kwietnia 2012 - 07:09
Tajemnica skarbowa bywa bezprawną wymówką

Organ władzy publicznej ma obowiązek udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej wiadomości o beneficjentach udzielonej pomocy publicznej i jej wysokości.
Niektórzy radni gmin mają problemy z uzyskaniem informacji na temat podmiotów, którym udzielono pomocy publicznej oraz jej wysokości. Organy wykonawcze gminy nie udostępniają im tego typu wiadomości, a jeżeli już, to określają tylko nazwę podmiotu bez wskazania kwoty udzielonej pomocy. Odmowę uzasadniają tajemnicą skarbową. Zainterweniował w tej sprawie poseł Krzysztof Jurgiel, który w zapytaniu poselskim skierowanym do ministra finansów oraz prezesa Rady Ministrów poprosił o wyjaśnienie tej kwestii.

Odpowiadając posłowi Jurgielowi, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Dominik Radziwiłł, przypomniał, że ustawa o finansach publicznych nakłada na zarząd jednostki samorządu terytorialnego obowiązek podania do publicznej wiadomości w terminie do dnia 31 maja roku następnego wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej. Powyższy przepis nie pozwala jednak na publikowanie informacji o wysokości udzielonej pomocy publicznej.

Z kolei art. 41 ust. 1 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej zobowiązuje pracowników podmiotów realizujących zadania określone w ustawie do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również innych informacji podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów, o których powzięli wiadomość w związku z toczącymi się postępowaniami lub realizacją innych zadań określonych w ustawie. Jednak ochrony tej nie stosuje się do informacji powszechnie dostępnych, wskazania podmiotu ubiegającego się o pomoc, beneficjenta pomocy, informacji o wielkości i formie udzielonej mu pomocy oraz o jej przeznaczeniu i podstawie prawnej.

Z interpretacją wiceministra Dominika Radziwiłła zgodziła się Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przypomniała, że według ustawy o dostępie do informacji publicznej każda informacja o sprawach publicznych jest informacją publiczną a prawo dostępu do niej przysługuje każdemu. W dodatku organ wykonawczy gminy jako organ władzy publicznej ma obowiązek udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej wiadomości m.in. o beneficjentach udzielonej pomocy i jej wysokości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • toni, 2012-04-18 21:23:50

  niektórzy urzędnicy mają swoje tajemnice i nic ich nie ruszy...
 • Kamil, 2012-04-18 18:41:57

  No, wychodzi na to, że nasi urzędnicy nie znają przepisów. No to jak oni pracują?
 • gościu, 2012-04-18 10:06:15

  Urzędnicy to mają głowę do "dobrych" wymówek