PARTNER PORTALU
 • BGK

Targi o podatek katastralny

 • PAP    25 czerwca 2012 - 06:38
Targi o podatek katastralny

Resorty finansów i rozwoju regionalnego nie zamierzają wprowadzić podatku katastralnego. Zmian w podatkach chcą miasta – liczą na powiązanie stawki podatku od nieruchomości z jej położeniem.
Rozwiązanie to popiera były wiceminister finansów Jarosław Neneman. Temat podatku katastralnego, opartego na wartości nieruchomości, a nie jej powierzchni, pojawił się na początku czerwca 2012 r., gdy posłowie PiS zarzucili rządowi, że zamierza wprowadzić ten podatek.

Czytaj też: Zmieniony podatek od nieruchomości wzbogaci samorządy

Wskazali, że resort rozwoju regionalnego w założeniach Krajowej Polityki Miejskiej zastanawia się jak sfinansować różne zadania i informuje, że rozważane są generalne zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości. Planom wprowadzenia podatku katastralnego zaprzeczyło jednak zarówno MRR jak i resort finansów.

Czytaj też: Nie będzie nowego podatku

Były wiceminister finansów odpowiedzialny za politykę podatkową Jarosław Neneman zadeklarował, że jest „umiarkowanym” zwolennikiem podatku katastralnego, zastrzegając jednocześnie, że nie wierzy, iż jego wprowadzenie w Polsce jest w ogóle możliwe.

„Do tego potrzebna jest wola polityczna, a tej nie ma” – uważa Neneman. „Nie należy się spodziewać, aby któryś z polityków miał tyle odwagi, by zaproponować wprowadzenie takiego rozwiązania. Nie sądzę też, by większa presja ze strony samorządów wpłynęła na zmianę stanowiska polityków” – powiedział Neneman.

Jego zdaniem zamiast myśleć o podatku katastralnym, można wprowadzić zmiany w podatku od nieruchomości, modyfikując jego stawkę w zależności od położenia nieruchomości. Tym samym wysokość podatku powiązana by była pośrednio z wartością nieruchomości, jak w podatku katastralnym.

Na wprowadzenie takiego rozwiązania liczą samorządy. „Podatek od nieruchomości może jednak być powiązany z wartością nieruchomości bez budowy katastru. Już dziś wszyscy, którzy posiadają budowle lub budynki wykorzystywane w działalności gospodarczej płacą podatek od ich wartości” – powiedział dyrektor w Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • gość, 2012-06-27 11:20:34

  Gminy mają bardzo dużo pieniędzy ale nieumiejętnie wydają, bo najczęściej są to inwestycje generujące koszty a nie powodują rozwoju i nowych miejsc pracy.
 • ryszard, 2012-06-26 15:48:42

  Śmiechu warte, np. Prezydent Wrocławia buduje sobie centrum muzyki za 387 mln złotych , a drogi we Wrocławiu są najgorsze w kraju, za te pieniądze można bu wyremontować 100 km dróg, jemu brakuje pieniędzy i ciągle podnosi podatki to jest zwykłe okradanie ludzi , jak będzie chciał jeszcze wprowadzić ...podatek katastralny na realizację swoich fanaberii to ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulice.  rozwiń
 • Miodzio, 2012-06-25 23:48:20

  może tp racja co piszą, ale zawsze + 1 podatek się im przyda