PARTNER PORTALU
  • BGK

Targowiska na Opolszczyźnie do przebudowy

  • PAP    20 maja 2012 - 13:55
Targowiska na Opolszczyźnie do przebudowy

9 wniosków o dofinansowanie budowy lub przebudowy targowisk na łączną kwotę ponad 6,6 mln zł złożyły opolskie gminy w ramach programu "Mój rynek". Członek zarządu województwa Antoni Konopka zapowiedział, że umowy na dofinansowanie mają być podpisywane w lipcu.
Jak powiedział odpowiedzialny za rolnictwo w zarządzie województwa opolskiego Antoni Konopka wnioski o pieniądze na budowę, rozbudowę lub modernizację targowisk lokalnych realizowane w ramach programu "Mój rynek" Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożyły na Opolszczyźnie gminy Ujazd, Prudnik, Paczków, Głubczyce, Głogówek, Byczyna, Kolonowskie, Lewin Brzeski i Pawłowiczki.

"Łączna suma wniosków o dofinansowanie - ponad 6,6 mln zł - jest niemal taka sama jak całkowita kwota przewidziana dla województwa na dofinansowanie tych działań - poinformował Antoni Konopka. - Niewykluczone jednak, że po przeprowadzeniu przetargów uda się wypracować oszczędności i będziemy mogli ogłosić kolejny nabór".

Zastępca dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich opolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Karaczyn, do którego wpływały wnioski, przekazał, że najdroższa z inwestycji planowanych na Opolszczyźnie w ramach programu "Mój rynek" warta będzie ponad 3 mln zł, najmniej kosztowna - 329 tys. zł. Gminy mogły wnioskować maksymalnie o 1 mln zł wsparcia, a kwota dofinansowania nie mogła być większa niż 75 proc. wartości całkowitej projektu.

Gmina Lewin Brzeski złożyła wniosek o dofinansowanie w wysokości 364 tys. zł, a całkowita wartość planowanego projektu to prawie 600 tys. zł. Inspektor gminnego wydziału budownictwa i inwestycji Anna Foryś zapewniła, że na targowisku w Lewinie Brzeskim sprzedających i kupujących nigdy nie brakuje - zwłaszcza w sezonie letnim, gdy rolnicy sprzedają warzywa i owoce własnej produkcji.

"Do tej pory nie było jednak pieniędzy, by poprawić panujące na targowisku warunki. W ramach programu zrobimy m.in. parking, zbudujemy zadaszone pawilony i zaplecze sanitarne" - wyliczyła Foryś.

Zgodnie z wymogami ministerstwa rolnictwa targowisko dofinansowane w ramach programu "Mój rynek" powinno być utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej.

Musi być też wyposażone w odpływ wody deszczowej, mieć zadaszone pawilony na co najmniej połowie powierzchni handlowej, miejsca parkingowe oraz urządzenia sanitarno-higieniczne i połowę powierzchni przeznaczonej na sprzedaż produktów rolnych.

"Idea jest taka, by dzięki targowiskom skrócić łańcuch pomiędzy producentami żywności, jakimi są rolnicy, a konsumentami, którzy chętnie sięgają po świeże, zdrowe produkty rolne" - sprecyzował członek zarządu województwa Antoni Konopka.

Program "Mój rynek" jest dofinansowany ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 r.

Według danych GUS na koniec roku 2010 w województwie opolskim istniały 53 stałe targowiska i 415 sezonowych. W całej Polsce w tym samym czasie było 2235 targowisk stałych i ponad 6,9 tys. sezonowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.