PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnobrzeżanie nie tylko drogami żyją

  • PAP    8 października 2013 - 18:43
Tarnobrzeżanie nie tylko drogami żyją

Budowa dwóch siłowni na świeżym powietrzu oraz modernizacja ul. Borów – te inwestycje będą realizowane w przyszłym roku w Tarnobrzegu w ramach budżetu obywatelskiego.
O wyborze tych właśnie projektów zdecydowali w głosowaniu mieszkańcy. Tarnobrzeg był pierwszym miastem na Podkarpaciu, w którym mieszkańcy mogli decydować o tym, które inwestycje będą zapisane w budżecie. Samorząd przeznaczył na ten cel 1 milion złotych.

Jak poinformował we wtorek prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, aktywność mieszkańców, którzy najpierw zgłaszali projekty, a później na nie głosowali jest świadectwem tego, iż chcą mieć wpływ na wybór inwestycji.

„Myślę, że z każdym rokiem będzie zgłaszanych coraz więcej projektów i frekwencja przy głosowaniu będzie coraz wyższa. Małymi krokami dorastamy do społeczeństwa obywatelskiego" - dodał.

Spośród dwudziestu projektów, na które można było głosować, najwięcej głosów uzyskał projekt budowy siłowni zewnętrznej na osiedlu Serbinów; szacunkowa wartość inwestycji to 300 tys. zł. Drugie miejsce zajął projekt, który zakłada powstanie siłowni na świeżym powietrzu na osiedlu Siarkowiec; szacunkowa wartość projektu to 100 tys. zł.

Trzeci projekt to modernizacja ul. Borów wraz z budową chodnika i oświetleniem; jego szacunkowa wartość to 800 tys. zł. W sumie w głosowaniu udział wzięło prawie 1,2 tys. tarnobrzeżan.

Szacunkowa wartość wszystkich trzech projektów to 1,2 mln zł. Są to jednak bardzo wstępne szacunku, które będą zweryfikowane dopiero w momencie przygotowywania poszczególnych inwestycji. Wówczas te kwoty zostaną urealnione.

Zdaniem Mastalerza wyniki głosowania pokazują, że mieszkańcom, wbrew powszechnej opinii, nie zależy tylko na remoncie dróg.

„Mogłoby się wydawać, że np. na projekt dotyczący remontu ulicy Kopernika zagłosuje zdecydowanie więcej osób niż na siłownie zewnętrzną, a stało się zupełnie odwrotnie. Widać tarnobrzeżanie nie tylko drogami żyją i chcą także innych inwestycji" - podkreślił.

Prezydent zapowiedział już, że w przyszłym roku także zostanie wydzielony budżet obywatelski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.