PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów inwestuje mimo dziury budżetowej

  • PAP    19 stycznia 2012 - 16:05
Tarnów inwestuje mimo dziury budżetowej

Dochody w wysokości prawie 514 mln zł oraz wydatki sięgające blisko 575 mln zł zapisano w tegorocznym budżecie Tarnowa, przyjętym w czwartek przez miejskich radnych. Na inwestycje władze miasta przewidziały ponad 113 mln zł.
Jak podkreślił prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała (oceń działania prezydenta), trzy priorytety tegorocznego budżetu to rozwój gospodarczy, poprawa komfortu życia oraz zwiększenie zewnętrznego oddziaływania miasta.

Najwięcej środków pochłonie oświata. Na edukację i wychowanie wydane zostanie prawie 260 mln zł. W dalszej kolejności pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na transport, łączność i gospodarkę komunalną (102 mln) ochronę zdrowia i pomoc społeczną (89 mln), administrację publiczną (32 mln), gospodarkę mieszkaniową (26 mln), bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową (16 mln), kulturę fizyczną, sport i turystykę oraz kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

W tym roku znaczne środki przeznaczono na inwestycje komunikacyjne, które mają poprawić dostępność Tarnowa poprzez powiązanie dróg miejskich oraz powstającej Strefy Aktywności Gospodarczej z siecią szlaków regionalnych i międzynarodowych.

Kontynuowane będą prace związane z połączeniem dróg miejskich z budowanym węzłem autostradowym A4 Tarnów-Krzyż. Rozbudowana zostanie Strefa Aktywności Gospodarczej, która zwiększy się o 36 hektarów, z obecnych 68 do 104.

Budżet zakłada kolejne inwestycje drogowe. Zakończona zostanie modernizacja ulicy Krakowskiej, rozpocznie się rozbudowa ulicy Spokojnej na odcinku od ulicy Nowodąbrowskiej do ulicy Krzyskiej oraz wyremontowana zostanie droga powiatowa w ciągu ulicy Koszyckiej.

W tym roku zakończone zostaną prace budowlane w budynku Celestatu w Parku Strzeleckim, w którym swoją siedzibę znajdzie Galeria Miejska. Poprawiona zostanie również infrastruktura służąca odprowadzaniu wód opadowych i ochronie przeciwpowodziowej.

Według władz miasta skumulowane zadłużenie na koniec 2012 roku wyniesie 54,58 proc. przy dopuszczalnym limicie 60 proc. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.