PARTNER PORTALU
  • BGK

Te gminy są na liście poszkodowanych przez majowe ulewy i burze

  • pt    3 lipca 2014 - 11:26
Te gminy są na liście poszkodowanych przez majowe ulewy i burze

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedłożyło rządowi projekt rozporządzenia w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w maju 2014 r. , w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania powodzi, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, osunięć ziemi lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w maju 2014 r., określa załącznik do rozporządzenia - TUTAJ.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu jednostki administracyjne wskazane w załączniku do projektowanego rozporządzenia zgłosili właściwi terytorialnie wojewodowie na podstawie danych przekazanych przez poszkodowane gminy.

Wojewodowie dolnośląski, lubelski, małopolski, mazowiecki, opolski, podkarpacki, podlaski, pomorski, śląski i świętokrzyski wystąpili o wskazanie w załączniku do projektowanego rozporządzenia 271 gmin poszkodowanych.

Rozporządzenie nie uwzględnia gmin, na terenie których wystąpiły szkody inne niż w obiektach budowlanych. Jednocześnie, znaczny odsetek zgłoszeń wojewodów obejmuje gminy, na terenie których wystąpiły szkody głównie w wałach  przeciwpowodziowych, innych urządzeniach melioracji wodnej podstawowej i szczegółowej oraz w korytach rzek.

Wojewodowie wykazali w tym zakresie w szczególności:

* miasto Szklarska Poręba w woj. dolnośląskim;

* prawie wszystkie gminy z woj. małopolskiego, określone w załączniku do projektu rozporządzenia;

* gminy Bodzanów, Gniewoszów, Solec nad Wisłą i Wieliszew w woj. mazowieckim;

* gminy Gorzyce, Grębów, Przecław, oraz miasta Tarnobrzeg i Mielec w woj. podkarpackim;

*- gminy Buczkowice, Kozy, Rudziniec, Wilamowice i Wilkowice w woj. śląskim.

Projektowane rozporządzenie umożliwi podmiotom, których obiekty budowlane zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioł, skorzystanie z uproszczonych procedur postępowania przed organami administracji architektoniczno - budowlanej przewidzianych w ww. ustawie.

Wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia, uzasadnione jest szczególną sytuacją gmin dotkniętych skutkami działania żywiołu oraz koniecznością szybkiego usunięcia szkód w obiektach budowlanych znajdujących się na terenach jednostek administracyjnych określonych w załączniku do wymienionego aktu.

Projekt rozporządzenia zobacz TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.