PARTNER PORTALU
  • BGK

Te zadania Nysa zrealizuje z budżetu obywatelskiego

  • PAP    27 listopada 2014 - 18:11
Te zadania Nysa zrealizuje z budżetu obywatelskiego

fot.nysa.eu

Pierwszy etap rekonstrukcji strzelnicy przy ul. Grodkowskiej i remont podwórka przy ul. Zjednoczenia, Mariackiej, Prudnickiej i Moniuszki - to dwa zadania, które uzyskały największe poparcie mieszkańców Nysy w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego.
Nysa po raz pierwszy w tym roku zarezerwowała pieniądze na realizację zadań wskazanych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Wybrane zadania będą realizowane w 2015 r., a przeznaczono na nie łącznie 750 tys. zł.

Mieszkańcy Nysy głosowali na 46 zakwalifikowanych zadań. Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka poinformował, że łącznie oddano na nie ponad 6,6 tys. ważnych głosów. Największe poparcie - 1344 głosujących - zdobyło zadanie dotyczące rekonstrukcji strzelnicy przy ul. Grodkowskiej - I etapu tej inwestycji. Pieczarka podał, że szacunkowo koszt realizacji tego zadania oceniono na ok. 250 tys. zł i zapowiedział, że będzie ono realizowane w 2015 r.

Czytaj też: Po co miastom budżet obywatelski?

Drugą liczbę głosów - 732 - zdobyło zadanie o nazwie "Remont podwórka: Zjednoczenia, Mariacka, Prudnicka, Moniuszki". Pieczarka powiedział, że jest to duża inwestycja i szacunkowy koszt tego zadania wyceniono na 2 mln zł. W związku z tym, że na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego w Nysie przeznaczono 750 tys. zł, to - jak zapowiedział rzecznik magistratu - w przyszłym roku ma być realizowany pierwszy etap inwestycji, dotyczący remontu podwórka. "Potem oczywiście będziemy szukać w budżecie środków na jej dalszą część" - zaznaczył.

Pieczarka wyjaśnił, że na propozycje zadań zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego można było głosować od 12 do 20 listopada. Powiedział, że głosowanie odbywało się w punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego w Nysie (tradycyjnie, z użyciem urny). Głosować można było także przez stronę internetową miasta oraz wysyłając na adres Urzędu Miejskiego w Nysie karty do głosowania. "Głosować można było tylko na jeden wniosek. W głosowaniu mogli brać udział mieszkańcy gminy Nysa, którzy w dniu głosowania posiadali czynne prawo wyborcze na terenie gminy" - dodał.

W Nysie uznano, że 102 głosy były nieważne - np. dlatego, że osoby głosujące były spoza gminy lub nie miały czynnego prawa wyborczego. Wybierać można było spośród 46 wniosków, które zostały pozytywnie zaopiniowane ze złożonych przez mieszkańców łącznie 78 wypełnionych formularzy. "Wszystkie wnioski mieszkańców do 15 października zostały zweryfikowane pod względem prawnym i merytorycznym" - zaznaczył rzecznik.

Pod koniec października również w Opolu ogłoszono wyniki głosowania na zadania zgłoszone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Głosowanie wygrały w Opolu zadania dotyczące: zagospodarowania placu przy ul. Chabrów; budowy boiska wielofunkcyjnego przy PSP nr 10 na ul. Wróblewskiego i rewitalizacji terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Dambonia. Mają być one zrealizowane - tak jak w Nysie - w 2015 r.

W sumie opolanie mogli głosować na 97 propozycji zadań. Po ogłoszeniu wyników głosowania ówczesny wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko deklarował, że choć w sumie wartość wszystkich trzech projektów opolskich przekracza zarezerwowaną przez miasto kwotę 2 mln zł na budżet obywatelski, to pieniądze na wszystkie trzy zwycięskie zadania znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta.

Zadania do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego wskazywali też w tym roku - po raz drugi w historii - mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, gdzie na budżet obywatelski zarezerwowano milion zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.