PARTNER PORTALU
 • BGK

Termin wypłaty gwaracji od chińskich banków

 • PAP    4 sierpnia 2011 - 14:27
Termin wypłaty gwaracji od chińskich banków

Nie ma ryzyka, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyegzekwuje od chińskich banków gwarancji z tytułu odstąpienia od umowy z Covec – powiedziała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.
Dodała, że termin wypłaty będzie przełożony do 4 września. W poniedziałek media poinformowały, że chińskie banki odmawiają wypłaty kar umownych – 130 mln zł – za wycofanie się firmy Covec z budowy dwóch odcinków autostrady A2 między Strykowem a Konotopą.

Czytaj też: Krajowa Izba Odwoławcza zwraca skargę Covec

Rzeczniczka GDDKiA mówiła wówczas, że procedury jeszcze trwają i dopóki Dyrekcja nie dostanie oficjalnego pisma w tej sprawie, to za wcześnie na udzielanie komentarza.

W czwartek Nelken poinformowała, że choć procedury miały się zakończyć pod koniec tego tygodnia, to jednak zostaną przedłużone. „Wystąpiły błędy techniczne w dokumentacji wniosku o wypłatę, wynikały one z błędów w tłumaczeniu. Wprawdzie zostały usunięte, ale to przesunie termin wypłaty gwarancji” – powiedziała rzeczniczka. „Czekamy teraz do 4 września” – dodała.

Podkreśliła, że choć termin jest przełożony, to nie ma ryzyka, że GDDKiA nie dostanie tych pieniędzy. „Są one zapisane w umowie i bank jest zobowiązany do ich wypłaty na każde nasze żądanie. Nie ma przy tym prawa do weryfikacji zasadności naszych roszczeń.

Objęte kontraktem z Covec prace nie zostały przez konsorcjum wykonane, więc gwarancje powinny być wypłacone” – wyjaśniła rzeczniczka.

13 czerwca GDDKiA odstąpiła od kontraktu z chińskim konsorcjum Covec na odcinkach A i C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Dyrekcja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza egzekwować kary umowne wysokości 130 mln zł, a także będzie się domagać 741 mln zł odszkodowania z tytułu utraconych korzyści Skarbu Państwa.

Przedstawiciele GDDKiA informowali wówczas, że na wypłatę kar umownych są gwarancje bankowe, a Dyrekcja jest w kontakcie z bankami w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Koppers Totzek, 2011-08-05 14:22:27

  Jakoś dziwnie ta kwota 130 mln jest zbieżna z podanymi wczesniej przez GDDKiA zabezpieczonymi srodkami, ktore nie zostaly przelane na konta COVEC (skadinad to zaczelo ten caly bajzel). Nie jestem pewny czy ktos kto nie potrafi przetlumaczyc dokumentu potrafi wlasciwie zinterpretowac Chinskie prawo b...ankowe, bo z artykulu wynika, ze gwarantami sa Chinskie banki. To zas oznacza ze odzyskanie tych pieniedzy wcale nie musi byc takie latwe!  rozwiń
 • Oko, 2011-08-05 10:11:33

  no właśnie... terminy się zbliżają!
 • Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2011-08-05 08:25:09

  " W poprzednim wniosku były błędy w tłumaczeniu i wysłaliśmy nowy ..." - tak twierdzi Pani rzeczik - nie umiemy tlumaczyc??? nie umiemy czytac ??? A diabel twi w szczegolach i na tym sie opra chnczycy wytaczajac pozew o odszkodowanie - hakow maja wiele, sama GDK o tym wie. A jesli przez ...przypadek w umowie jest jeszcze inaczej i gwarancje sa wydane na jeszcze kogos innego z nazwy to bedzie bal na miliony fajerek !!!! Bo POlak potrafi i jest najmadrzejszy - tak jak bylo i sa efekty noweli Gwarancji zaplaty - art. 649.1 kc - gdzie POsolowie dAli pOdwojne GWarnacje WYBRANCOM - tyle ze ICH nie pOinformowali o tym i niewielu jeszcze z nich kOrzysta....a RESZTA pada !!!  rozwiń