PARTNER PORTALU
  • BGK

TIR-y pojadą przez centra miast

  • PAP    13 stycznia 2011 - 17:51
TIR-y pojadą przez centra miast

Od lipca samochody ciężarowe i autobusy mają płacić za przejazd co najmniej 20 gr za kilometr. Jednak dotyczy to samochodów spełniających wysokie kryteria ekologiczne. A takich na naszych drogach jest niewiele, stąd sprzeciw Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.
- Wysokość nowych stawek opłat za korzystanie z dróg zaproponowanych przez resort infrastruktury dla branży transportowej są nie do przyjęcia - powiedział w czwartek prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.

Chodzi o opłaty, jakie będą obowiązywać kierowców po uruchomieniu elektronicznego systemu poboru opłat, planowanego na lipiec tego roku. System obejmie ciężarówki i autobusy. Dotąd przewoźnicy mieli obowiązek kupowania winiet, czyli płacili zryczałtowaną opłatę za korzystanie z dróg. Jednocześnie winiety zwalniały ich z opłaty za przejazd istniejącymi już płatnymi odcinkami autostrad. Elektroniczne myto ma uzależniać opłatę od ilości faktycznie przejechanych kilometrów.

Proponowane stawki zapisano w projekcie rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2011 r., na razie trwają konsultacje społeczne projektu.

Od lipca samochody ciężarowe i autobusy mają płacić za przejazd co najmniej 20 gr za kilometr. Jednak dotyczy to samochodów spełniających wysokie kryteria ekologiczne, czyli standard emisji spalin Euro 4. Stawki wzrastają w zależności od emisji emitowanych przez silnik, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i standardu drogi. Najwyższa stawka proponowana w rozporządzeniu to 53 gr za kilometr.

Na 18 stycznia planowane jest posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w tej sprawie.
- Być może tam dowiemy się, czy istnieje jakiś system kompensat dla naszej branży, może coś jeszcze minister dla nas zaplanował. W żadnym razie nie możemy się zgodzić na wdrożenie tych stawek, które spowodują, że koszty naszej branży będą ogromne" - powiedział prezes Buczek.

System elektronicznego poboru opłat obejmie docelowo ok. 2000 km autostrad, 5000 km dróg ekspresowych i 600 km dróg krajowych. Drogowcy szacują, że zyski Skarbu Państwa wynikające z zainstalowania systemu wyniosą 19,5 mld zł do 2018 roku. W poszczególnych latach przychody Skarbu Państwa mają wynosić od ponad 360 mln zł do 3,7 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MAREK, 2011-03-04 18:52:16

    TO JUŻ NAS POŁOŻĄ NA PLECY, JEZDZIMY ZA 2,50/KM STAWKA JAK 5 LAT TEMU, OLEJ JUZ 5 ZŁ /L LUDZIE KTO TO WYTRZYMA , PALIWO W BIAŁORUSI 0.84$ ZA LITR CHYBA TAM PRZENIOSE INTERES TU SIE JUZ ZYC NIE DA