PARTNER PORTALU
  • BGK

To koniec mataczenia w sprawie 1,5 mld zł? Niejednoznaczne opinie

  • Anna Trojanowska/Jerzy Dudała (portalsamorzadowy.pl/wnp.pl)    13 września 2011 - 18:19
To koniec mataczenia w sprawie 1,5 mld zł? Niejednoznaczne opinie

- Zawsze były jakieś mataczenia w tym temacie przez kopalnie. Teraz sprawa jest jasna. Każdy kto poprowadzi działalność - także kopalnie - powinien płacić podatki - mówi Tadeusz Chrószcz, wójt gminy Marklowice.
ZAKTUALIZOWANE. Dziś (13.09) zapadła decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zasadności obłożenia podziemnych wyrobisk kopalń podatkiem od nieruchomości. Pieniądze z podatku mają zostać w górniczych gminach.

Czytaj też: Kopalnie będą musiały zapłacić podatek

Wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny (TK) jest przychylny gminom. Kopalnie, jak każde inne przedsiębiorstwo, będą musiały zapłacić podatek.

- Po cichu liczyliśmy na taki wynik rozprawy. Od początku wydawało się wszystko jasne. Każde przesiębiorstwo, niezależnie od tego czy prowadzi działalność pod ziemią, czy na powierzchni, powinno płacić. Jednak kampanie węglowe były innego zdania. Zawsze były jakieś mataczenia w tym temacie przez kopalnie. Teraz sprawa jest jasna. Każdy kto porowadzi działalność powinien płacić podatki - mówi Tadeusz Chrószcz, wójt gminy Marklowice.

Wyrok jest odpowiedzią na pytanie, jakie w czerwcu 2009 r. zadał Trybunałowi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w związku ze sprawą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spierającej się o podatek z samorządem Ornontowic.

- Nie może być tak, że przesiębiorstwo wylicza sobie koszty, a nie płaci podatku. Wojewódzki Sąd Administracyjny dwa lata blokował Ornatowice, które nie mogły otrzymać należnych im środków. TK orzekł, że przedsiębiorstwa węglowe, jak każde inne działają dla zysku i powinny być równo traktowane - mówi Chrószcz.

Przychylny wyrok ma kolosalne znaczenie dla budżetów gmin. Tadeusz Chrószcz informuje, że wreszcie będzie można zgodnie z prawem odebrać zaległe należności.

- Dla każdej gminy jest to inna kwota. Dla nas 2 do 3 proc. Nie ukrywam jednak, że dla tych mniejszych jest to nawet kilkanaście procent budżetu rocznie - mowi wójt.

Na pewne minusy wyroku TK, wskazuje prezydent Bytomia, Piotr Koj (zabierz głos/oceń prezydenta).

- Stoję na stanowisku, zgodnym z orzeczeniem NSA z 2006 roku, że budowle lub ich części związane z prowadzeniu działalności gospodarczej, a znajdujące się w wyrobisku górniczym, powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości – mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia. - Nie uważam, że mogą być równi i równiejsi. I powtórzę tu pytanie: jaka jest różnica pomiędzy taśmociągiem na ziemi a taśmociągiem pod ziemią? Nie mogę się też zgodzić z opinią - kontynuuje Piotr Koj - iż stanowi to zagrożenie finansowe dla górnictwa. Prognozy Ministerstwa Finansów wskazują, że to tylko 18 groszy na tonę węgla, a marże pośredników to ponad 100 złotych również na tonę. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest krzywdząca dla samorządów.

Przedstawiciele przemysłu węglowego nie są oczywiście tak jednoznaczni w swoich opiniach na temat dzisiejszego wyroku TK. Twierdzą, że o podatku od wyrobisk górniczych decydować będą organy podatkowe lub sądy.

- W każdym przypadku organ podatkowy lub sąd będzie musiał jednoznacznie wykazać, dlaczego dany obiekt lub urządzenie miałoby zostać opodatkowane - mówi z kolei dla portalu wnp.pl Katarzyna Lipińska, prawnik Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.×
KOMENTARZE (1)

  • radny, 2011-09-14 16:59:29

    Sprawa była i jest jasna od samego początku. Budowle podziemne podlegają opodatkowaniu, np. budowle oporowe czyli obmurza podszybi albo konstrukcje oporowe przekopów zbudowane z obudowy stalowej typu V lub ŁP, oraz zbiorniki podziemne węgla i fundamenty maszyn w komorach pomp.