PARTNER PORTALU
  • BGK

To koniec prac nad ustawą krajobrazową? Będzie plan B

  • Bartosz Dyląg    3 grudnia 2014 - 15:19
To koniec prac nad ustawą krajobrazową? Będzie plan B
Fot. Pixbay

Podkomisja zajmująca się prezydenckim projektem ustawy krajobrazowej nie będzie na razie nad nim pracować. Poczeka na odpowiedź Biura Analiz Sejmowych, które ma zbadać część zapisów, wobec których pojawiły się zarzuty niekonstytucyjności.
Jak wyjaśniła podczas środowego posiedzenia podkomisji jej przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska poprosiła BAS o odpowiedź wobec zapisów, które mogłyby budzić wątpliwości.

- Chodzi o kwestię relacji poszczególnych szczebli samorządów oraz rygorów, jakie można obywatelom narzucać - powiedziała.

W trakcie procedowania projektu ustawy krajobrazowej pojawiły się zarzuty, że narzędzia i metody ochrony krajobrazu projektodawca usytuował na poziomie organów samorządu województwa, może to łamać zapisaną w Konstytucji RP zasadą pomocniczości, zgodnie z którą realizacja spraw o charakterze publicznym powinna być realizowana poprzez organy związane możliwie najbliżej z potrzebami lokalnymi obywateli. Dziś władztwo planistyczne realizuje samorząd gminny.

- To pytania zasadnicze, dlatego dopóki nie otrzymam odpowiedzi z BAS, nasze dalsze procedowanie traci rację bytu - zaznaczyła Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Zgodnie z ustaleniami, Biuro Analiz Sejmowych ma czas na odpowiedzi do 9 stycznia.

- Jeśli uzyskam wymijające odpowiedzi z BAS, nie będę rzucać monetą, by zdecydować czy stanowisko ministerstwa infrastruktury czy Kancelarii Prezydenta jest ważniejsze – bo tu są różnice ustrojowe – podkreśliła Śledzińska-Katarasińska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • diament, 2014-12-04 11:04:01

    Presja lobbingu wiatrakowego i operatora napowietrznych linii przesyłowych jest dość skuteczna. Nie chodzi o władztwo planistyczne tylko miejsce gdzie łatwiej manipulować i kusić wójtów obietnicami zysków kosztem społeczeństwa mającego mieszkać pod tymi monstrami i obawą o zdrowie i życie całych pok...oleń oraz utraty dorobku życia który po lokalizacji wiatraka czy linii wysokich napięć jest nic nie wart i nie ma gdzi się wyprowadzić!!!  rozwiń