PARTNER PORTALU
  • BGK

Tomczykiewicz za ustawą aglomeracyjną

  • PAP    29 czerwca 2013 - 14:32
Tomczykiewicz za ustawą aglomeracyjną

Uznanie śląskiej gwary za język regionalny oraz uchwalenie ustawy aglomeracyjnej, tworzącej na Śląsku i w Zagłębiu powiat metropolitalny - to postulaty śląskich działaczy PO, o których poparcie zabiegają podczas sobotniej konwencji Platformy w Chorzowie.
Delegatów na konwencję powitał - po śląsku - lider śląskich struktur PO, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

"Nie obawiajcie się śląskości, nas Ślązaków i naszego języka, którego uznania z utęsknieniem oczekujemy od kilku pokoleń" - powiedział poseł, nawiązując do złożonego przez grupę posłów projektu o uznanie "ślonskij godki" za język regionalny; obecnie takim językiem jest już w Polsce kaszubski.

Czytaj też: Jednak będzie ustawa aglomeracyjna?

Tomczykiewicz podkreślił, że woj. śląskie to nie tylko Górny Śląsk, ale także Zagłębie, Śląsk Cieszyński, Żywiecczyzna, Podbeskidzie oraz ziemia częstochowska. "Nie ma w Polsce drugiego regionu tak różnorodnego jak współczesny Śląsk" - wskazał.

Zaapelował do działaczy Platformy ze wszystkich regionów o poparcie napisanego przez śląskich posłów projektu ustawy o aglomeracji, zgodnie z którą duże miasta Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego utworzyłyby śląsko-dąbrowski powiat metropolitalny, zamieszkany przez 2,5 mln osób.

"To dobra ustawa dla mieszkańców, która poprawi komfort życia. Niech będzie to inspirujący przykład dla innych metropolii w Polsce" - zachęcał Tomczykiewicz.

Podziękował też premierowi za działania na rzecz budowy nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, zasilanych węglem. "To kluczowa dyskusja ze względu na bezpieczeństwo energetyczne , a także gwarancja miejsc pracy w górnictwie węgla kamiennego" - podkreślił wiceminister gospodarki. Projekt stał pod znakiem zapytania, jednak w ostatnich dniach PGE zapowiedziała powrót do tej inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zdziwiona, 2013-06-30 09:09:31

    Panie Tomczykiewicz ! ustawa miała być 100 po wyborach do parlamentu!!!!!!!!