Toruń chce obniżyć podatki

Toruń planuje obniżyć niektóre stawki podatku od nieruchomości i środków transportu.
Toruń chce obniżyć podatki
Toruń zamierza obniżyć podatki od nieruchomości. Fot. Pixabay.com

Radni Torunia na sesji 27 października 2016 r. pochylą się nad nowymi stawkami podatków lokalnych. Miasto w 2017 r. planuje obniżyć trzy stawki podatku od nieruchomości. Podatek za  grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji ma spaść z 3 zł za 1 mkw. do 2,98 zł. Opłata za budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym zmniejszy się z 10,68 zł za mkw. powierzchni użytkowej do kwoty 10,59 zł. Za budynki pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego Toruń zamierza obniżyć opłatę z 7,68 zł za mkw powierzchni użytkowej do 7,62 zł.

Obniżenie stawek wynika z konieczności ich dostosowania do stawek maksymalnych obowiązujących od 2017 r.

Na obniżeniu stawek ponownie głównie skorzystają właściciele tzw. budynków pozostałych – garaży i miejsc postojowych w halach garażowych. W skali roku właściciele za garaże zapłacą o 6 groszy mniej za każdy metr kwadratowy powierzchni.

Od 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące opodatkowywania miejsc postojowych w halach garażowych. Ich właściciele podatek płacą wyłącznie za posiadany udział w hali, a nie za całą halę. Pozostałe stawki podatku od nieruchomości pozostaną na poziomie roku 2016. Nie wzrosną też stawki podatku od środków transportowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU