PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń jest bezpieczny finansowo

  • GK    18 września 2013 - 13:21
Toruń jest bezpieczny finansowo

Finanse Torunia są bezpieczne, a pożyczone pieniądze miasto jest w stanie bez problemów spłacać. W latach 2003-2012 na inwestycje w Toruniu przeznaczono 2 miliardy 200 milionów złotych, pozyskując na ich realizację 590 mln zł.
Most drogowy w ciągu ulicy Wschodniej, hala widowiskowo-sportowa, sala koncertowa na Jordankach, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy", Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, Toruński Inkubator Technologiczny, budownictwo mieszkaniowe, kilometry nowych i wyremontowanych dróg, Motoarena, Lokalny Program Rewitalizacji, nowoczesne i estetyczne przedszkola i szkoły oraz kilometry instancji wodno-kanalizacyjnych - listę inwestycji podejmowanych w ostatniej dekadzie w Toruniu można wydłużać.

- W latach 2003 - 2012 w Toruniu na inwestycje wydaliśmy 2 miliardy 200 milionów złotych, pozyskując na ich realizację 590 milionów - mówi skarbnik miasta, Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Dodaje, że inwestycje są siłą napędową każdej gospodarki, generują nowe miejsca pracy i warunkują rozwój miasta.

Toruń realizuje inwestycje oczekiwane przez mieszkańców, wpływające na wysoki poziom zadowolenia torunian z mieszkania w grodzie Kopernika. Wyraźnie świadczą o tym wyniki Diagnozy społecznej 2013, w której Toruń uplasował się na czwartej pozycji w kraju jako miejsce atrakcyjne do życia.

Na realizację inwestycji miasto pożyczyło w ostatnim dziesięcioleciu 827 milionów złotych, nie zaciągając kredytów na bieżące utrzymanie miasta. Struktura zadłużenia jest korzystna, a zaplanowane zadłużenie miasto jest w stanie bez problemów spłacać.

Potwierdzeniem bezpieczeństwa finansowego Torunia jest pozytywna ocena stanu finansów naszego miasta wystawiona przez agencję ratingową Fitch. W maju br. Fitch zmienił perspektywę ratingów miasta z negatywnej na stabilną, a zmiana ta - w czasach kryzysu - to duży sukces i dowód, że finanse Torunia oraz jego zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań są pod kontrolą.

- Miastu należą się gratulacje - komentowali wówczas analitycy, oceniając zmianę perspektywy ratingów.

Fitch pozytywnie ocenił również zarządzanie finansowe i strategiczne w mieście, a w szczególności długoterminowe prognozy finansowe oraz bieżące monitorowanie sytuacji gospodarczej oraz finansowej.

Dlaczego zatem w jednym z ostatnich rankingów Toruń określono jako jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce?

- Dwutygodnik „Wspólnota" sporządził ranking na postawie archaicznego, nieobowiązującego, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, wskaźnika udziału długu ogółem w jednorocznych dochodach - tłumaczy skarbnik miasta.

Dodaje, że wskaźnik ten nie ma ekonomicznego uzasadnienia, w ocenie zdolności kredytowej nie powołują się na niego dziś ani banki, ani żadni analitycy finansowi. Od 2014 roku metodologia ta przestaje obowiązywać, dlatego wyciąganie z niej wniosków na przyszłość nie ma sensu.

Warto przypomnieć, że agencja ratingowa Fitch, sporządzając ocenę finansów Torunia, brała pod uwagę nadwyżkę dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi.

W Toruniu poziom wypracowywanej nadwyżki jest wyższy niż w innych miastach, dlatego, posiadając wolne środki, może przeznaczać je na obsługę zadłużenia.

- Zgodnie z aktualną wieloletnią prognozą finansową, nadwyżka operacyjna wynosi ponad 17 proc. dochodów bieżących, co oznacza, że tyle miasto może przeznaczyć na obsługę długu. W bieżącym roku Toruń przeznaczy zaś niespełna 11 proc. - mówi Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • abc, 2013-09-18 22:56:58

    Dziękuję, nie będę już zabierać głosu bo stosujecie cenzurę prewencyjną.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: