PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Nie będzie debaty na temat miejsc wolnych od zakazu picia alkoholu

  • TK    9 marca 2018 - 09:26
Toruń: Nie będzie debaty na temat miejsc wolnych od zakazu picia alkoholu
Władze uważają, że liczba miejsc, gdzie można pić alkohol na Bulwarze Filadelfijskim, jest wystarczająca. (Fot. turystyka.torun.pl)

Młodzi .Nowocześni z Kujawsko-Pomorskiego, zwrócili się do władz Torunia o wyznaczenie na Bulwarze Filadelfijskim miejsc wolnych od zakazu spożywania alkoholu. Ani prezydent, ani przewodniczący Rady Miejskiej, nie mają jednak zamiaru o tym dyskutować.
W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowe przepisy z jednej strony zaostrzają prawo zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, z drugiej strony, dały gminom możliwość wyznaczenia obszarów, gdzie można to robić. Właśnie ten zapis chcieli wykorzystać członkowie ruchu Młodzi .Nowocześni Kujawsko-Pomorskie. 

Wysłali do Rady Miejskiej w Toruniu wniosek, o wyznaczenie na obszarze Bulwaru Filadelfijskiego obszarów wolnych od zakazu spożywania alkoholu. Jej przewodniczący Marcin Czyżewski odpisał, że władze nie podejmą dyskusji na ten temat.

Jak argumentował, w zeszłym roku wzdłuż bulwaru było 5 miejsc, w których można było pić alkohol (dwa ogródki oraz trzy przycumowane barki). Zdaniem przewodniczącego, jest to liczba całkowicie wystarczająca. Ponadto - jak argumentuje przewodniczący - jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek podejmować wszelkie działania, aby ograniczać spożywanie alkoholu. Dodał także, że z jego stanowiskiem zgodził się prezydent miasta - Michał Zaleski.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Czy to się opłaci samorządom?

Młodzi .Nowocześni zapowiedzieli w mediach społecznościowych, że "nie zamierzają się poddać ani odpuszczać sprawy". Ich zdaniem, wyznaczenie strefy wolnej od zakazu picia alkoholu, byłoby dowodem na "przyjazny samorząd, który traktuje mieszkańców jak ludzi odpowiedzialnych".

Nowe przepisy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, mają umożliwić gminom działanie ograniczające dostępność alkoholu. Samorządy mogą wprowadzić m.in. limity na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, nawet tych, które mają do 4,5 proc. alkoholu. Gmina ma także możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Nowe przepisy wprowadzają szerszy, generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.