PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń powołał gminną spółkę sportową

  • PAP    4 listopada 2010 - 20:33
Toruń powołał gminną spółkę sportową

Toruńscy radni zdecydowali o utworzeniu gminnej spółki sportowej, która będzie się zajmowała budową i administrowaniem obiektów. Kapitał początkowy wynosi 230 tys. zł.
"Zadaniem spółki będzie opracowanie optymalnego modelu zarządzania sportową infrastrukturą miasta. Na etapie tworzenia będzie to spółka niskokapitałowa o kapitale zakładowym wynoszącym 230 tys. zł - tj. pozwalającym na rejestrację spółki, wykonanie niezbędnych analiz ekonomicznych, w tym dotyczących poszukiwania pozabudżetowych źródeł finansowania inwestycji" - zapowiedział w czwartek 4 listopada prezydent Torunia Michał Zaleski. 

W kolejnym etapie zaplanowano powierzenie spółce realizacji jednego z największych pod względem wartości projektów inwestycyjnych, tj. budowy hali widowiskowo-sportowej. Spółka będzie również odpowiedzialna za administrowanie obiektem.

"W tym celu niezbędne jest podwyższenie kapitału spółki poprzez wkład w postaci całości lub części gruntu pod budowę hali. Projekt ma charakter otwarty, co oznacza, że w trakcie budowy hali lub po jej ukończeniu spółka będzie mogła podejmować kolejne zadania inwestycyjne" - dodał prezydent.

Dotychczas cały zakres inwestycji sportowych w Toruniu realizowany był przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji działający w formie zakładu budżetowego. Realizując plany rozbudowy infrastruktury miasta o nowe obiekty sportowe oddano do użytku w ostatnich latach m.in.: korty tenisowe, kompleks sportowy i boiska, nową płytę lodowiska i stadion żużlowy.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi rozpoczęto przygotowania do budowy hali widowiskowo-sportowej i kompleksu letnich, składanych basenów.

"Oczekiwania mieszkańców powodują, iż w planach inwestycyjnych miasta należy przewidzieć modernizację basenu kąpielowego czy np. budowę hali tenisowej. Tak duży zakres przedsięwzięć oraz wzrastająca liczba nowopowstałych obiektów spowodowały konieczność poszukania alternatywnych rozwiązań w zakresie podejmowania, w tym finansowania, nowych inwestycji i zarządzania obiektami" - podkreślił Zaleski.

Administrowanie obiektami przez nową spółkę polegać będzie w pierwszym okresie działalności na wyborze operatora zewnętrznego lub partnera i na pełnieniu nadzoru nad świadczonymi przez niego usługami. Powołanie spółki daje miastu większe możliwości realizacji i finansowania inwestycji.

Czytaj też:

Strategia sportu dla stolicy 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.