PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń stabilny finansowo

  • JL    30 maja 2016 - 08:12
Toruń stabilny finansowo
Agencja ratingowa Fitch pozytywnie ocenia finanse Torunia. Fot. Pixabay.com

Agencja ratingowa Fitch utrzymała swoją ocenę na poziomie BBB. To znak dla banków i przedsiębiorców, że współpraca z Toruniem jest bezpieczna.
Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Torunia dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A(pol)”. Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch, że miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie.

– Taka ocena to sygnał dla banków, że współpraca z samorządem Torunia jest bezpieczna. Otwiera ona możliwość dalszego współdziałania z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który udziela kredytów na najkorzystniejszych ekonomicznie warunkach – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Jest to również wskazówka dla przedsiębiorców, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna, a klimat biznesowy przyjazny.

Rating odzwierciedla oczekiwanie Fitch, że w latach 2016-2018 miasto będzie osiągało dobre wyniki operacyjne z marżą operacyjną wynoszącą 12-13 proc. oraz bezpieczne wskaźniki spłaty długu na poziomie 10-11 lat.

Na tak dobrą ocenę wpływa między innymi polityka władz miasta dotycząca dobrego zarządzania finansowego i strategicznego, w szczególności w zakresie długoterminowych prognoz finansowych oraz bieżącego monitorowania sytuacji gospodarczej i finansowej.

Brany jest także pod uwagę średniej wielkości budżet i gospodarka miasta oraz zadłużenie wraz z zadłużeniem spółek miejskich będące następstwem dużych inwestycji.

„Pozytywnie oceniamy politykę zarządzania długiem, która zakłada zaciąganie długoterminowego, niskooprocentowanego długu z międzynarodowych instytucji finansowych, o długim okresie spłaty zapewniającego długi profil zapadalności długu oraz utrzymywanie nadwyżki bieżącej na poziomie wystarczającym do rocznej obsługi zadłużenia. W 2015r. wyniki budżetowe miasta były zgodne ze scenariuszem bazowym Fitch”– ocenia Fitch.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.