PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń stawia na sport

  • EMM    21 czerwca 2010 - 14:55

Ponad dwa miliony złotych więcej niż pierwotnie zakładano miasto przeznaczy w 2010 roku na rozwój toruńskiego sportu.
Dodatkowe pieniądze to m.in. na zakup udziałów w spółkach akcyjnych powołanych dla poprawy kondycji hokeja wyczynowego oraz piłki nożnej, udział w zawodach o najwyższej randze, organizacja imprez. Zwiększenie wydatków jest kolejnym krokiem w kierunku uczynienia z grodu Kopernika sportowego potentata. Decyzja o zmianach w budżecie zapadła 17 czerwca, na 63 sesji rady miasta.

- To istotna zmiana w stosunku do kwot, jakie zaplanowano w ubiegłym roku. Był to olbrzymi wysiłek, by wśród tylu wydatków w różnych dziedzinach znaleźć możliwość takiego przesunięcia środków. Szczęśliwie się udało - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski na konferencji prasowej poświęconej zmianom w finansowaniu toruńskiego sportu. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się 21 czerwca 2010 r. w urzędzie miasta.

Powołanie piłkarskiej i hokejowej spółki akcyjnej przy udziale gminy to w naszym mieście nowość. W Toruniu działa co prawda spółka żużlowa, ale miasto nie ma w niej udziałów. W przypadku spółki piłkarskiej i hokejowej to gmina posiadać będzie pakiet kontrolny akcji.

W spółce hokejowej kapitał założycielski wynosi 265 tys. zł. - 200 tys. da miasto, 50 tys. - biznesmen Andrzej Gajek, 10 tys. - były szef TKH Andrzej Kończalski, a 5 tys. - Sylwester Rafiński. W spółce piłkarskiej natomiast kapitał założycielski to 651 tys. zł. 450 tys. będzie pochodzić od gminy. Udziały po 100 tys. zł wykupią firmy Marwit i Karo BHZ, symboliczne 1000 zł dołoży Toruński Klub Piłkarski "Elana". Spółki zostaną zarejestrowane do końca lipca br.

Utworzenie spółek akcyjnych zapewni odpowiednie warunki organizacyjne, stabilność i gwarancje finansowe dla budowy silnych drużyn seniorów hokeja na lodzie oraz piłki nożnej. Pozwoli także na zatrzymanie utalentowanej sportowo młodzieży w Toruniu. Silne drużyny, udział w piłkarskich rozgrywkach na najwyższym poziomie, a w przypadku hokeja powrót do ekstraklasy to także doskonała promocja Torunia.

Reklama za pośrednictwem sportu jest bowiem obecnie jedną z najlepszych form promowania miasta w kraju i za granicą. Sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie oraz pasjonujące widowiska sprawiają, że miastem interesują się ogromne rzesze sympatyków danej dyscypliny, nie tylko w kraju, ale na całym świecie.

Kolejna zmiana w budżecie to przeznaczenie dodatkowego miliona złotych na dofinansowanie zadań z zakresu sportu kwalifikowanego na najwyższym poziomie rozgrywek, zaś 250 tys. zł - dla dzieci i młodzieży. Pieniądze te umożliwią klubom sportowym podwyższenia poziomu szkoleń zawodników uprawiających sport wyczynowo i amatorsko. Dzięki temu nasi sportowcy startowali będą w zawodach wysokiej rangi, np. mistrzostwach świata, Europy czy Polski, co służyło będzie promocji miasta.

Na dofinansowanie zadań z zakresu sportu dzieci i młodzieży ogłoszony zostanie dodatkowy konkurs. Jeszcze w lipcu powinno być wiadomo, jak rozdysponowane zostaną dodatkowe fundusze.

Kolejne 75 tys. zł dodano na imprezy sportowe. Pieniądze posłużą na częściowe pokrycie kosztów ponoszonych przez kluby na przygotowywanie zawodników i drużyn do udziału w zawodach krajowych i zagranicznych, a także kosztów ponoszonych przez miasto podczas współorganizacji tego typu imprez.

Ponadto dodatkowe 50 tys. zł przyznano na wyróżnienia i nagrody za wyniki sportowe. Jest to konieczne, gdyż toruńscy zawodnicy w 2009 i 2010 r. mieli dobre wyniki, częstokroć sięgali po laury, więc środki zaplanowane na nagrody zostały już wykorzystane. Zwiększenie tej puli pozwoli na uhonorowanie zawodników, którzy będą osiągać sukcesy do końca 2010 r.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.