PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń zmniejszy deficyt i zadłużenie

  • JL    24 października 2016 - 07:36
Toruń zmniejszy deficyt i zadłużenie
Toruń o 18 mln zł zmniejszy tegoroczny deficyt budżetowy. (Fot. Pixabay)

Toruń o 18 mln zł chce zmniejszyć tegoroczny deficyt budżetowy. Będzie to możliwe dzięki większym dochodom, mniejszym wydatkom oraz oszczędnościom przy realizacji inwestycji i na odsetkach od kredytów.
Zmiany w budżecie Torunia są wynikiem analizy możliwości realizacji zaplanowanych na ten rok zakresów rzeczowych inwestycji, identyfikacji oszczędności, przewidywanego wykonania dochodów i potrzeb w zakresie wydatków. Miasto zamierza przesunąć na rok 2017 lub następne lata 12,9 mln zł wydatków i 1,4 mln zł dochodów.

– Tegoroczny budżet jest szczególny jeśli chodzi o środki zaplanowane na przygotowanie i ewentualne rozpoczęcie inwestycji w przypadku pozyskania dofinansowania. Ponieważ nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie dofinansowania inwestycji ze środków unijnych, wiemy już, że nie wszystkie pieniądze zostaną wydane – mówi Aneta Pietrzak, dyrektor Wydziału Budżetu i Planowania Finansowego Urzędu Miasta Torunia.

I tak planuje się przeznaczyć 1 mln zł na zakup sprzętu medycznego dla szpitala miejskiego, zakup wyposażenia dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Domu Pomocy Społecznej oraz na remont w centrum placówek wychowawczych. Miało to być przeprowadzone w roku 2017.

Uzyskane oszczędności to 10,7 mln zł, z czego 5,7 mln zł to oszczędności realizacyjne w inwestycjach – przede wszystkim drogowych, w pracach dokumentacyjnych. Dalsze 4,7 mln zł to oszczędności uzyskane na odsetkach od kredytów.

Dochody planuje się zwiększyć o 3,7 mln zł. Składają się na to większe niż planowano dywidendy od miejskich spółek. Ponadto Toruń otrzymał subwencję z budżetu państwa na dofinansowanie remontu ul. Grudziądzkiej (781 tys. zł). Dalsza korekta dotyczy dotacji, odpłatności z innych gmin, opłat komunikacyjnych oraz zwrotu nakładów inwestycyjnych.

W efekcie wszystkich zmian o 18 mln zł zmniejszy się deficyt budżetowy – z 59,5 do 41,5 mln zł. O taką samą kwotę zmniejszą się potrzeby kredytowe i zadłużenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.