PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasy rowerowe na wałach czekają na ostatni podpis

  • PAP    5 maja 2014 - 16:53
Trasy rowerowe na wałach czekają na ostatni podpis

Prezydent Bronisław Komorowski podpisze w niedzielę ustawę, która ma ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych - poinformował prezydencki minister Olgierd Dziekoński.
Nowelizacja Prawa wodnego oraz innych ustaw to projekt prezydencki, który Bronisław Komorowski złożył w Sejmie w sierpniu ub. roku. Sejm uchwalił nowelę w kwietniu tego roku. Prezydent podpisze ustawę w niedzielę w Bielsku-Białej, gdzie spotka się z uczestnikami Rodzinnego Rajdu Rowerowego.

Minister Olgierd Dziekoński podkreślił, że po wejściu w życie ustawy rowerzyści będą mogli m.in. jeździć po wałach przeciwpowodziowych. Zwrócił uwagę, że - zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami - jest to zabronione i grozi karą lub grzywną.


Nowela ma też ułatwić wyznaczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek, co - według prezydenckiej kancelarii - korzystnie wpłynie na rozwój turystyki rowerowej na wielu nowych, atrakcyjnych krajobrazowo trasach.

Dziekoński podkreślił, że zgodnie z ustawą, drogi rowerowe będą traktowane jak inwestycje celu publicznego, a to - zaznaczył - ułatwi budowę szlaków dla rowerzystów. Jak zauważył będzie można budować je niezależnie od systemu dróg przeznaczonych dla ruchu samochodowego.

"Ta zmiana ustawy pozwoli przede wszystkim samorządom w Polsce, wojewódzkim, ale także powiatowym, gminnym, również organizacjom pożytku publicznego, na realizowanie dróg rowerowych w taki sposób, by nie musiały być one powiązane w sensie technicznym z drogami komunikacji kołowej, samochodowej, czyli z drogami publicznymi" - powiedział minister.

Zaznaczył w tym kontekście, iż z badań wynika, że głównym problemem rowerzystów jest brak poczucia bezpieczeństwa, brak wyznaczonych dróg rowerowych i zagrożenie ze strony ruchu pojazdów samochodowych. "A więc wyznaczenie - tak jak jest to w wielu krajach europejskich, w Czechach, ale również w Niemczech, Holandii, Skandynawii - dróg rowerowych poza drogami komunikacji kołowej pozwoli im nie tylko na bezpieczne, ale również i przyjemne korzystanie z roweru w sposób, powiedziałbym, taki bardziej krajobrazowy" - podkreślił.

Dziekoński zwrócił uwagę, że w Polsce jest ponad 9 tys. km ścieżek rowerowych, a w Czechach - ponad 37 tys. km. "Mamy co nadrabiać, ale również mamy co nadrabiać w liczbie rowerów na tysiąc mieszkańców - bo w Polsce mamy 234 rowery na 1000 mieszkańców, a średnia w krajach europejskich to 600-700" - zauważył minister.

Jak mówił, liderem w tym zakresie jest Holandia, w której na 1000 mieszkańców przypada ponad 900 rowerów. "Ale też pamiętajmy, że ponad 30 proc. całości ruchu w Holandii odbywa się na rowerach, w Polsce tylko ok. 9 proc." - dodał. Podkreślił, że Polskę wyprzedzają także m.in. Niemcy czy Norwegia. "Mamy tutaj przed sobą tych, których możemy brać za wzór" - powiedział.

Czytaj też: Senat chce rowerzystów na wałach przeciwpowodziowych

Według ministra wejście w życie prezydenckiej noweli ułatwi realizowanie w województwach deklaracji podpisanej w sierpniu ub. roku. Marszałkowie 8 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego - podpisali deklarację współpracy na rzecz aktywizacji regionów w celu wykorzystania potencjału turystycznego Wisły. Dziekoński podkreślił, że prezydencka ustawa była konsultowana m.in. z samorządami i budziła ich duże zainteresowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Rok Rzeki Wisły 2017, 2014-05-06 10:09:08

    To jest to - tylko jeszcze następny krok - przystanie rzeczne dla powiązania turystyki rowerowej z turystyką wodną !!!