PARTNER PORTALU
  • BGK

Trudny rok dla Mazowsza, ale inwestycje będą

  • AW    23 listopada 2012 - 17:02
Trudny rok dla Mazowsza, ale inwestycje będą

Radni województwa mazowieckiego zapoznali się z projektem budżetu na 2013 r. Przed regionem kolejny trudny rok – wymuszający z jednej strony cięcia, a z drugiej szukanie dodatkowych źródeł finansowania. Planowany budżet wyniesie 2,9 mld zł.
Projekt budżetu trafił do Komisji Budżetu i Finansów.

- Już ten rok zapowiadał się wyjątkowo trudno. „Janosikowe" pochłaniające 40 proc. naszych dochodów podatkowych i niekorzystna zmiana przyjętych przez Ministerstwo Finansów wskaźników ekonomicznych zmusiły nas do szukania oszczędności, ograniczania lub odkładania w czasie planowanych inwestycji. Kryzys dotknął także wszystkie podległe nam jednostki - podkreśla marszałek Adam Struzik.

- Druga połowa roku przyniosła kolejne złe informacje dla naszego budżetu - posłowie nie zajęli się zmianą ustawy o „janosikowym", a wpływy z CIT-u z miesiąca na miesiąc są coraz mniejsze - nawet o 50 mln zł. W dodatku będą to wpływy właściwie z 11 miesięcy, ponieważ od tego roku przedsiębiorcy nie muszą płacić zaliczkowego CIT-u w grudniu. To wszystko sprawiło, że zmuszeni jesteśmy wziąć pożyczkę na 50 mln zł, którą przeznaczymy na spłatę ostatniej raty „janosikowego". Niestety, wygląda na to, że w przyszłym roku nie będzie lepiej. Mimo to staraliśmy się stworzyć na 2013 r. proinwestycyjny budżet - dodaje.

Czytaj też: Apeluja ws. janosikowego

Skutki spowolnienia gospodarczego widać również na Mazowszu. Wskazują na to m.in. pogarszające się wskaźniki regionalnego rynku pracy - wzrosła m.in. liczba bezrobotnych, którzy przed rejestracją prowadzili działalność gospodarczą (z 598 osób we wrześniu br. do 720 osób w październiku br.).

Według założeń, Mazowsze otrzyma w przyszłym roku 1,7 mld zł (z czego 236 mln zł z PIT, a 1,48 mld zł z CIT), co będzie stanowiło 61 proc. wszystkich dochodów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przyszłoroczne „janosikowe" wyniesie ponad 661 mln zł.

Na inwestycje przeznaczono 1/3 budżetu (806 mln zł). To prawie o 200 mln zł więcej niż w tym roku. Ponad 46 mln zł otrzyma szpital dziecięcy przy Niekłańskiej w Warszawie na rozbudowę. Do szpitala bródnowskiego trafią pieniądze na termomodernizację i na budowę lądowiska (2,4 mln zł). Poza tym na inwestycje w mazowieckich szpitalach zaplanowano: prawie 6,4 mln zł na szpital w Ostrołęce, ponad 3 mln zł na Szpital Kolejowy w Pruszkowie, ponad 3 mln zł na tworkowski szpital psychiatryczny w Pruszkowie, 1,2 mln zł na szpital w Ciechanowie.

Wśród instytucji kultury również zaplanowane są pieniądze na inwestycje - m.in. 12 mln zł dla „Elektrowni" w Radomiu, 3,6 mln zł na Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 1,5 mln zł dla Muzeum Archeologicznego w Warszawie, 1,8 mln zł dla Muzeum Niepodległości w Warszawie, 1,1 mln zł dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Na inwestycje drogowe planowanych jest 129,6 mln zł. Wśród nich będą np. 23,4 mln zł na drogę wojewódzką nr 727 (Klwów - Szydłowiec), 22 mln zł na drogę wojewódzką nr 580 (odcinek Leszno - Kampinos), 9,2 mln zł na drogę wojewódzką na 544 (od granicy województwa do Ostrołęki), 8,8 mln zł na drogę wojewódzką nr 579 (Kazuń Polski - Radziejowice), 7,5 mln zł na drogę wojewódzką nr 637 (Warszawa - Węgrów), 5,4 mln zł na drogę wojewódzką 719 (Warszawa - Kamion), 4,1 mln zł na drogę wojewódzką nr 541 (od Mochowa do granicy z województwem warmińsko-mazurskim).

Przyszłoroczny budżet Mazowsza zakłada też cięcia - w porównaniu do obecnego roku zmniejszą się o 5 proc. dotacje dla instytucji kultury, a także kwota bieżącego utrzymania jednostek budżetowych samorządu. Zmniejszeniu o 10 proc. ulegną dotacje dla przewoźników kolejowych.

Planowane jest zachowanie na tym samym poziomie wydatków na funkcjonowanie oświatowych jednostek budżetowych. Niestety, nie będzie środków na dotację dla organizacji pozarządowych (z wyjątkiem dotacji na zadania związane z upowszechnianiem sportu dzieci i młodzieży) ani na promocję województwa, a także na upowszechnianie kultury, turystyki, zdrowia czy rolnictwa na Mazowszu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.