PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa szacowanie szkód w rolnictwie

  • PAP    5 lipca 2011 - 20:22
Trwa szacowanie szkód w rolnictwie

Na Pomorzu Zachodnim trwa szacowanie szkód w rolnictwie spowodowanych m.in. suszą, przymrozkami i powodzią. W terenie działają 32 zespoły ustalające straty rolników.
Wstępnie wszystkie szkody szacuje się na 2,5 mln zł. Jak poinformowano w biurze prasowym wojewody zachodniopomorskiego, protokoły z szacowania strat, sporządzone przez przedstawicieli komisji będą podstawą do ubiegania się przez rolników o przyznanie zasiłków celowych, uzyskanie kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR, o dopłaty do materiału siewnego, odraczanie i rozkładanie na raty płatności umów sprzedaży i dzierżawy oraz o ulgi w podatkach za 2011 na rzecz gmin i miast, a także o ulgi i odroczenie składek na rzecz KRUS.

Działająca przy wojewodzie komisja do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych powołuje gminne zespoły na bieżąco, w miarę liczby wpływających do wojewody wniosków.

Wnioski o szacowanie strat złożyło 36 gmin z woj. zachodniopomorskiego. Straty są szacowane m.in. w południowo-zachodniej części regionu, gdzie na przełomie 2010 i 2011 r. wystąpiła powódź.

W dziewięciu gminach (Ińsko, Przelewice, Tychowo, Wałcz, Białogard, Recz, Krzęcin, Tuczno oraz Bobolice) szacowane są szkody powstałe w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych.

Według danych z Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w okresie od 1 kwietnia do 20 czerwca 2011 r. na terenie regionu, za wyjątkiem powiatów leżących w jego północnej części, wystąpiło zjawisko suszy.

O oszacowanie skutków suszy zgłosili się burmistrzowie m.in. Białego Boru, Tychowa, Karlina, Tuczna, Choszczna, Bobolic oraz wójt Szczecinka.

W skład terenowych zespołów doradców wchodzą przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, gminy oraz Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Dane na temat wysokości oszacowanych szkód przekazywane są do ZODR w Barzkowicach i Wydziału Środowiska i Łowiectwa ZUW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.