PARTNER PORTALU
  • BGK

Trybunał Konstytucyjny: przepisy ustawy o gruntach warszawskich konstytucyjne

  • PAP/JL    27 lipca 2016 - 09:54
Trybunał Konstytucyjny: przepisy ustawy o gruntach warszawskich konstytucyjne
Przepisy ustawy o gruntach warszawskich są zgodne z konstytucją. Fot. Pixabay.com

Zgodne z konstytucją są przepisy ustawy o gruntach warszawskich, która ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał tę sprawę w pełnym składzie. Zdania odrębne do wyroku zgłosiło troje sędziów: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski.

Po takim wyroku Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda musi podpisać ustawę.

Ustawa nowelizująca przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy, uchwalona przez Sejm ubiegłej kadencji była próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem była likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości.

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. – w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego – przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym „racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu” objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył dwa z przepisów ustawy o gruntach warszawskich – dodane nowelizacją art. 214a i 214b. Pierwszy z tych przepisów rozszerza – w porównaniu do stanu prawnego przewidzianego dekretem – przesłanki odmowy uwzględnienia wniosku w sprawie uzyskania prawa do gruntu m.in. jeśli grunt ten jest wykorzystywany na cele publiczne lub został oddany w użytkowanie wieczyste na rzecz osób trzecich. Drugi mówi, że umarza się postępowanie w sprawie wniosku, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron lub ich adresów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • komentujący 3.VIII.2016r., 2016-08-03 12:47:04

    Tyle szumu ze strony różnych VIP-ów i środowisk a teraz... ani jednego komentarza - oprócz mojego. No... ruszcie się krzykacze, oszuści, złodzieje i POkrętacze !