PARTNER PORTALU
  • BGK

Trybunał Konstytucyjny zbada janosikowe

  • PAP    26 stycznia 2012 - 14:04
Trybunał Konstytucyjny zbada janosikowe

Na pewno jeszcze w tym roku Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek o zbadanie z konstytucją przepisów o tzw. janosikowym - poinformował w czwartek prezes Trybunału Andrzej Rzepliński.
Janosikowe to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym Warszawa, z przeznaczeniem "na część równoważącą subwencji ogólnej" dla gmin. Chodzi o to, by dochody najbogatszych samorządów trafiały do samorządów biedniejszych i by w ten sposób wyrównać ich sytuację finansową.

Przeciw temu rozwiązaniu protestują bogate miasta. W 2011 r. powstał komitet inicjatywy ustawodawczej, który zaproponował zmianę zasady naliczania janosikowego, czyli nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Społeczna akcja pod hasłem "STOP Janosikowe" rozpoczęła się w maju 2011 r. w Warszawie, a podpisy były zbierane także m.in. w Krakowie, Płocku, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Niezależnie od tego Rada Miasta Stołecznego Warszawy złożyła w sierpniu 2010 r. wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją kilkudziesięciu przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (sygn. K 14/11).

Czytaj też: Mazowsze chce pomocy ws. janosikowego

W czwartek na konferencji prasowej prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zapowiedział, że TK na pewno rozpatrzy ten wniosek jeszcze w 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jan Janosikowy, 2012-01-27 00:12:39

    Janosikowe jest potrzebne, ale obecną ustawę trzeba poprawić, aby bogatsi płacili tyile, ile faktycznie mogą, a biedni wydawali te pieniądze w sposób właściwy! Zachęcam do poparcia Akcji STOP Janosikowe. Akcję można poprzeć na facebook.pl/stopjanosikowe lub na stronie stopjanosikowe.pl